PK w Renie: Triumf Poppingera, Wąsek trzynasty

Manuel Poppinger z Austrii został zwycięzcą niedzielnego konkursu z cyklu Pucharu Kontynentalnego w Renie. Awans do rundy finałowej na obiekcie HS139 wywalczyli dwaj polscy juniorzy. Dodatkowe miejsca startowe na Raw Air oraz Puchar Świata w Planicy wywalczyły reprezentacje Norwegii, Niemiec oraz Słowenii.

Poppinger zmagania wieńczące 6. period PK 2017/2018 rozpoczął od przeskoczenia o pół metra Renebakkene, której rozmiar to 139 metrów. Choć był to najdłuższy lot premierowej rundy, niespełna 28-letni zawodnik, wskutek niewielkiej kompensaty za wiatr, zajmował 4. lokatę. W finale Austriak poszybował na odległość 138,5 metra i był to atak, które nie zdołał odeprzeć żaden z jego oponentów. Sportowiec pochodzący z Innsbrucku zwyciężył z przewagą sześciu "oczek" nad Andreasem Wankiem (138 i 135 metrów) oraz Mariusem Lindvikiem (139 i 135 metrów). Niemiec i Norweg ex aequo znaleźli się na 2. pozycji.

Miejsca na podium nie utrzymał lider z półmetku rywalizacji - Philipp Aschenwald (139 metrów). Lot mierzący 133,5 metra okazał się zbyt krótki, aby weekend w okręgu Hedmark zakończyć miejscem w czołowej trójce. Austriak spadł na 4. pozycję, a do Poppingera stracił 8,5 pkt. Piąty finiszował Daniel Huber (137,5 oraz 134 metry), a szósty David Siegel (136,5 oraz 133,5 metra).

Względem soboty poprawili się polscy juniorzy. Paweł Wąsek (131 i 126 metrów) zajął 13. pozycję, a Tomasz Pilch (129,5 oraz 121 metrów) zamknął drugą dziesiątkę. Członkowie polskiej kadry narodowej B raz jeszcze nie zdobyli choćby punktu.

Liderem tzw. drugiej ligi pozostaje Lindvik. Norweg, który od przyszłego tygodnia będzie rywalizował w turnieju Raw Air, ma na swoim koncie 1102 punkty. Zajmujący drugą lokatę Wank przegrywa z nim różnicą 62 punktów.

Do końca Pucharu Kontynentalnego 2017/2018 pozostały cztery konkursy. Po dwa w Zakopanem (10 i 11 marca) oraz Czajkowskim (17 i 18 marca).