PŚ w Planicy: Kamil Stoch wygrywa na koniec sezonu i triumfuje w turnieju Planica 7!

Podobnie jak w całym sezonie, również i w finałowym konkursie Kamil Stoch był najlepszy! Trzykrotny mistrz olimpijski i zdobywca Pucharu Świata triumfował w zawodach na mamuciej skoczni w Planicy (HS240) po lotach na odległość 245 m i 234,5 m. Polak odniósł również triumf w klasyfikacji generalnej turnieju Planica 7. Małą Kryształową Kulę w lotach wywalczył Norweg Andreas Stjernen.

Pierwsza seria konkursowa była popisem w wykonaniu Kamila Stocha. Trzykrotny mistrz olimpijski poszybował z krótszego rozbiegu na 245 metr i na półmetku rywalizacji wyprzedzał drugiego Norwega Daniela Andre Tande (243,5 m) o 14 punktów. Trzeci był Robert Johansson (237 m), a tuż za nim ze stratą 0,6 pkt. plasował się Stefan Kraft (243 m). Piąty był Junshiro Kobayashi (236,5 m), a szósty - Johann Andre Forfang (240,5 m).

W czołowej dziesiątce pierwszej serii znajdowali się również Karl Geiger (232 m), Peter Prevc (235 m) ex aequo z Andersem Fannemelem (232,5 m) oraz Andreas Stjernen (233 m).

Czternaste miejsce na półmetku zajmował Stefan Hula (228,5 m). Dziewiętnasty był Maciej Kot (218 m), dwudziesty Dawid Kubacki (217 m), natomiast dwudziesty piąty - Piotr Żyła (208,5 m).

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 7. belki startowej. Na życzenie trenerów, Kamil Stoch i Robert Johansson oddali swoje próby z 6. platformy.

W finale Kamil Stoch ponownie nie dał szans rywalom. Zdobywca Kryształowej Kuli poszybował na odległość 234,5 m i odniósł 31. pucharowe zwycięstwo w karierze. Drugi Stefan Kraft (236 m) stracił do Polaka 15,5 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Daniel Andre Tande (234,5 m), który wyprzedził Roberta Johanssona (228 m) i Andreasa Stjernena (236 m).

Na kolejnych pozycjach konkurs zakończyli Richard Freitag (237,5 m), Karl Geiger (234,5 m), Peter Prevc (232 m) ex aequo z Johannem Andre Forfangiem (226 m) oraz Junshiro Kobayashi (223,5 m).

Stefan Hula po próbie na odległość 223,5 m zakończył konkurs na 13. miejscu. Dziewiętnasty był Maciej Kot (209 m), dwudziesty pierwszy Dawid Kubacki (211,5 m), a dwudziesty siódmy - Piotr Żyła (205 m).

Finałową rundę przeprowadzono z 7. belki. Na życzenie trenera Alexandra Stoeckla, Johann Andre Forfang oddawał swoją próbę z 6. platformy. Norweg nie przekroczył jednak wymaganej odległości 95% rozmiarów HS i nie otrzymał punktów za skrócony rozbieg.

Kamil Stoch odniósł 31. zwycięstwo w karierze (a dziewiąte w sezonie, co jest jego osobistym rekordem) oraz po raz 57. stanął na podium zawodów Pucharu Świata. To jednocześnie 79. wygrana i 178. podium reprezentantów Polski w indywidualnych zawodach PŚ.

Dzięki wygranej, Kamil Stoch został zwycięzcą premierowej edycji turnieju Planica 7. Trzykrotny mistrz olimpijski w siedmiu próbach zgromadził 1538,2 pkt. i pokonał o 9,4 punktu Norwega Johanna Andre Forfanga (1528,8 pkt.). Trzecie miejsce zajął Robert Johansson (1512,5 pkt.), a czołową dziesiątkę zamknął Stefan Hula (1382,0 pkt.). Za zwycięstwo w słoweńskim cyklu, Kamil Stoch otrzymał 20 tysięcy franków szwajcarskich oraz... rower.

Niewiele zabrakło, a Kamil Stoch triumfowałby również w Pucharze Świata w lotach. Ostatecznie po Małą Kryształową Kulę sięgnął Andreas Stjernen (257 pkt.), który o zaledwie 7 punktów wyprzedził sklasyfikowanych ex aequo na drugiej pozycji Stocha i Roberta Johanssona (po 250 pkt.).

W końcowej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Kamil Stoch triumfował z dorobkiem 1443 punktów. Drugie miejsce zajął Richard Freitag (1070 pkt.), a trzecie Daniel Andre Tande (985 pkt.). Dziewiąty był Dawid Kubacki (633 pkt.), trzynasty Stefan Hula (431 pkt.), szesnasty Piotr Żyła (403 pkt.), dwudziesty pierwszy Maciej Kot (261 pkt.), trzydziesty szósty Jakub Wolny (73 pkt.), natomiast siedemdziesiąty trzeci Tomasz Pilch (1 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło łącznie 74 zawodników.

Po Puchar Narodów sięgnęli Norwegowie (7149 pkt.), drugie miejsce zajęli Niemcy (5976 pkt.), a trzecie - Polacy (5795 pkt.). Sklasyfikowanych zostało piętnaście reprezentacji narodowych.