Strona główna • FIS Cup

FC w Szczyrku: Triumf Steinera, Juroszek czwarty

Maximilian Steiner z Austrii rozstrzygnął na swoją korzyść sobotnią rywalizację w ramach zawodów FIS Cup w Szczyrku. Tuż za podium znalazł się najlepszy z reprezentantów naszego kraju - Kacper Juroszek. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobyło jeszcze trzech Polaków.

Dla 17-letniego członka polskiej kadry młodzieżowej jest to najlepszy wynik w dotychczasowej karierze. Przedstawiciel klubu WSS Wisła i uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku na półmetku zajmował nawet trzecie miejsce, jednak w finale został wyprzedzony przez późniejszego triumfatora. Juroszek w pochmurną sobotę skoczył 104,5 oraz 96,5 metra. Do trzeciego miejsca stracił cztery punkty.

Wygrał Steiner po kapitalnym ataku w drugiej rundzie ocenianej. Austriacki zawodnik, nieobjęty centralnym szkoleniem na sezon 2018/2019, na szczyt tabeli awansował z siódmej lokaty. W pierwszej próbie doleciał do 101. metra, a w decydującej poprawił się o 2,5 metra. Skład podium uzupełnili kolejno Naoki Nakamura (105 i 97 metrów) oraz Justin Nietzel (108,5 oraz 96,5 metra). Japończyk i Niemiec ex aequo prowadzili po I rundzie.

Warto odnotować świetny występ juniora z Rumunii. Niespełna 17-letni Hunor Farkas uplasował się na 5. pozycji. Stało się tak po lotach na 102. i 98. metr. Brawa należą się też estońskim olimpijczykom z Pjongczangu, którzy wywalczyli miejsca w czołowej "10". Martti Nomme (100,5 oraz 96 metrów) był 7., a Kevin Maltsev (100 oraz 96,5 metra) 9.

W drugiej dziesiątce na dobrze znanym sobie obiekcie sklasyfikowany został nasz najstarszy dziś przedstawiciel - Krzysztof Biegun. Próby mierzące 97,5 oraz 94,5 metra wystarczyły do uzyskania 15. noty łącznej.

Pierwsze punkty w karierze zdobyli dziś dwaj podopieczni Wojciecha Topora ze wspomnianej kadry C. Mowa o Kacprze Stoselu (95,5 oraz 95 metrów) i Mateuszu Gruszce (98 i 89 metrów). 17-latkowie zajęli odpowiednio 17. i 21. miejsce.

Aż szesnastu Biało-Czerwonych mogło pakować się już po pierwszej próbie. Kolejna szansa już w niedzielę. Start serii próbnej około 9:30, po skokach pań, a zawodów około godzinę później, również po premierowej odsłonie konkursu kobiet.