FC w Szczyrku: Zwycięstwo Nietzela, ośmiu Polaków z punktami

Justin Nietzel wygrał niedzielny konkurs z cyklu FIS Cup w Szczyrku. Punkty do trzecioligowej klasyfikacji generalnej na własnym obiekcie zdobyło ośmiu reprezentantów Polski. Najlepszym z nich był Krzysztof Biegun, który zajął 13. pozycję. Wobec odwołania sierpniowych zawodów w Soczi, tym samym zakończył się 1. period FC 2018/2019.

20-letni Niemiec to jedno z największych zaskoczeń premierowej części trzecioligowych zmagań w bieżącym sezonie. Nietzel, który do tej pory nie odnosił żadnych sukcesów na arenie międzynarodowej, w lipcu trzykrotnie stawał na podium, w tym dwa razy na jego najwyższym stopniu. Nie znalazł się na nim tylko raz, w drugim konkursie w Villach.

Tym razem, choć w żadnej z serii nie uzyskał najlepszej noty, wygrał po zaciętym boju z Austriakami. Nietzel na obiekcie Skalite latał na odległość 101,5 oraz 104 metrów, co w ostatecznym rozrachunku dało mu pół punktu przewagi nad Markusem Rupitschem (102,5 oraz 99,5 metra) i punkt więcej od Thomasa Hofera (108 i 98,5 metra). W czołowej "10" znalazło się jeszcze czterech przedstawicieli tej nacji.

Choć do drugiej serii awansowało aż ośmiu Polaków, żaden z nich nie nawiązał do walki z najlepszymi tego dnia. Pierwsi z Biało-Czerwonych zostali sklasyfikowani w drugiej dziesiątce. Mowa o Krzysztofie Biegunie (13. miejsce), Kacprze Stoselu (16. miejsce), Mateuszu Gruszce (17. miejsce) i Damianie Skupieniu (18. miejsce). Dla ostatniego z nich to pierwsze punkty w karierze.

Loty względem soboty obniżył Kacper Juroszek. Czwarty zawodnik tamtego konkursu tym razem wyskakał 22. notę łączną. Na pochwałę zasługuje Adam Niżnik. 15-letni członek TS Wisła Zakopane, podobnie jak Skupień, po raz pierwszy w życiu awansował do drugiej serii tzw. trzeciej ligi. Po słabych finałowych próbach miejsca 29-30 przypadły Bartoszowi Czyżowi i Łukaszowi Bukowskiemu.

Kolejnym przystankiem FIS Cup 2018/2019 będzie Rasnov (15-16 września). Rywalizacją w województwie śląskim zakończono 1. period sezonu. Dodatkowe miejsce startowe na 2. period Letniego Pucharu Kontynentalnego 2018 zdobyły Niemcy, Szwajcaria i Austria.