Puchar Beskidów w Szczyrku: Zwycięstwo Aschenwalda, Kantyka tuż za podium (lista startowa zawodów w Wiśle)

Philipp Aschenwald, po lotach mierzących 108,5 oraz 106 metrów, wygrał inauguracyjny konkurs Pucharu Beskidów 2018. W Szczyrku na obiekcie Skalite (HS 106) punkty zdobyło pięciu polskich skoczków. Najlepiej spośród Biało-Czerwonych spisał się Przemysław Kantyka, który finiszował na czwartej lokacie.

22-letni Austriak był bezkonkurencyjny w obu rundach ocenianych. W pierwszej serii o 2,5 metra przekroczył rozmiar normalnej skoczni wchodzącej w skład kompleksu Skalite, a w drugiej wylądował na linii go wyznaczającej. Po pierwszym etapie turnieju rozgrywanego na terenie Polski i Czech ma on 6,5 pkt. przewagi nad Ilmirem Hazetdinowem z Rosji. Ten lądował dziś na 106. i 105. metrze. Skład podium, ku ucieszenie naszych południowych sąsiadów, uzupełnił Lukas Hlava. Blisko 34-letni zawodnik uzyskał 105,5 oraz 104 metry, a do triumfatora stracił 14,3 pkt.

Niezła dyspozycję z Letniego Grand Prix w Courchevel potwierdził Przemysław Kantyka. Podopieczny trenera Macieja Maciusiaka dwukrotnie kończył swoje próby na 103. metrze, co w piątek dało mu czwartą notę dnia. Z trzecim Hlavą nasz rodak przegrał różnicą 3,9 pkt. Piąte miejsce zgarnął Martti Nomme z Estonii (102,5 oraz 105,5 metra), a szóste Słoweniec Rok Justin (102,5 oraz 101 metrów).

W czołowej "10" zameldowało się jeszcze dwóch naszych rodaków. Tomasz Pilch (103 i 101 metrów) finiszował siódmy, a Aleksander Zniszczoł (104 oraz 99,5 metra) był 9.

Punkty do klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego dopisali dziś także Paweł Wąsek (100 i 97 metrów; 20. miejsce) oraz Andrzej Stękała (100,5 oraz 96,5 metra; 27. pozycja). Kacper Juroszek został zdyskwalifikowany w pierwszej serii za nieprawidłowy kombinezon.

Liderem LPK 2018 jest nieobecny w Polsce - Killian Peier. Szwajcar ma na swoim koncie 200 punktów zdobytych na początku lipca w Kranju.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego 2018 >>>

Zobacz aktualny ranking CRL Pucharu Kontynentalnego >>>

Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Beskidów 2018 >>>

Drugim przystankiem Pucharu Beskidów będzie Wisła. Konkurs na skoczni im. Adama Małysza (HS 134) rozpocznie się w sobotę o 19:00. Start oficjalnego treningu będzie miał miejsce dwie i pół godizny wcześniej, natomiast serię próbną wyznaczono na 17:30.

Na liście startowej ponownie znalazło się 59 skoczków, a w składzie reprezentacji Polski nastąpiła zapowiadana zmiana. Najmłodszego w zespole Juroszka na dużym obiekcie zastąpi członek kadry B - Bartosz Czyż.