Mistrzostwa w Estonii, skakali w Ruce, Lillehammer i Einsiedeln

W cieniu zawodów Pucharu Kontynentalnego w Stams i zmagań w Czajkowskim rozgrywanych w ramach Letniego Grand Prix, w Europie toczono boje na kilku innych skoczniach. Estończycy rozegrali w Otepaeae krajowe mistrzostwa, konkursy odbywały się też w Finlandii, Norwegii i Szwajcarii. Zapraszamy na krótki przegląd weekendowej rywalizacji.

Otepaeae

Mistrzem Estonii został Kevin Maltsev, który wygrał konkurs ze znaczną przewagą nad drugim zawodnikiem. Oddał skoki na odległość 95 i 99,5 m. Pozycje numer 2 i 3 przypadły specjalistom od kombinacji norweskiej, która w Estonii funkcjonuje na dużo wyższym niż skoki narciarskie poziomie. Srebro wywalczył Kristjan Ilves, który w swoim dorobku ma już podium zawodów Pucharu Świata oraz triumf w Letnim Grand Prix, a brąz Ivo Niklas Hermanson. Na starcie nie pojawił się Artti Aigro. Uczestnik ostatnich igrzysk olimpijskich przebywał w tym czasie w Czajkowskim, gdzie jednak dane mu było poskakać tylko w seriach treningowych. Konkurs pań wygrała Annemari Bendi, a zawody drużynowe zespół Elva w składzie Kevin Maltsew, Andreas Ilves i Kristjan Ilves. Tym razem najdalej skakał ten ostatni.

Wyniki:

Konkursy indywidualne

Konkurs drużynowy

Ruka

Także w ten weekend, w zawodach rozgrywanych na skoczni w Ruce, rywalizowali Finowie. Wczoraj nieliczni kibice przybyli pod dobrze znaną z zawodów Pucharu Świata skocznię byli świadkami kilku bardzo dalekich skoków. Wygrał Jarkko Maetaeae po próbach na 142 i 145 metrów. Drugie miejsce zajął prowadzący po pierwszej serii Antti Aalto lądując na 143 i 142 metrze. Na trzeciej pozycji, z dużą stratą do wyżej wymienionej dwójki, uplasował się Andreas Alamommo. W konkursie pań, w którym udział wzięły tylko dwie zawodniczki, Julia Tervahartiala wyprzedziła Susannę Forsstroem. W niedzielę ponownie triumfował Maeaeatae po dwóch skokach na 141 metrów. Drugie miejsce ex-aequo zajęli Aalto i Alamommo. Konkurs pań zakończył się takim samym rozsztrygnięciem jak dzień wcześniej.

Wyniki - sobota:

Konkurs mężczyzn

Konkurs kobiet

Pełne wyniki niedzielnych zmagań są jak do tej pory dostępne tylko na profilu facebookowym Finnish Ski jumpers.

Lillehammer

W sobotę i niedzielę Norwegowie bez swoich czołowych skoczków rywalizowali w zawodach Sommerhoppuka Konica Minolta Norges Cup. W najważniejszej klasie, Elite, triumfował dwukrotnie 18-letni Thomas Aasen Markeng, drużynowy brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata juniorów w Kanderstegu, który nie dawno miał okazję poznać po raz pierwszy smak rywalizacji w zawodach Letniego Grand Prix. Zawodów w Hakubie nie wspomina jednak miło, bowiem w pierwszym konkursie zajął 33 miejsce, a w drugim został zdyskwalifikowany. Wczoraj i dziś dwukrotnie różnicą kilku punktów wyprzedził Jespera Oedegarda. Tradycyjnie w ramach zawodów skakali tez zawodnicy nieprzynależący do klasy Elite, a także juniorzy, panie i weterani.

Wyniki:

Konkurs sobotni

Konkurs niedzielny

Einsiedeln

W miniony weekend zainaugurowano też zmagania w ramach cyklu Alpen Cup, w którym rywalizują młodzi skoczkowie z krajów alpejskich. Tym razem gościnnie pojawili się też Czesi, którzy jednak stanowili tło dla najlepszych. W sobotę triumfował Austriak David Haagen przed swoim rodakiem, Miką Schwannem i Słoweńcem Jernejem Presecnikiem. W niedzielę w torpedowanych przez wiatr jednoseryjnych zawodach Haagen powtórzył swój wynik z dnia wczorajszego, a kolejne miejsca na podium zajęli tym razem, Niemiec Raimund Phillip i reprezentant Słowenii, Lovro Vodusek.