Kamil Stoch siódmy w plebiscycie na sportowca świata 2018 roku

Kamil Stoch zajął siódme miejsce w głosowaniu dziennikarzy zrzeszonych w Światowym Stowarzyszeniu Prasy Sportowej (AIPS) na najlepszego sportowca świata w 2018 roku. Trzykrotny mistrz olimpijski okazał się najwyżej sklasyfikowanym przedstawicielem sportów zimowych.

Kamil Stoch w 2018 roku obronił tytuł mistrza olimpijskiego na dużej skoczni w Pjongczangu, sięgnął po raz drugi po triumf w Pucharze Świata oraz Turnieju Czterech Skoczni (w którym wygrał wszystkie cztery konkursy). Ponadto został wicemistrzem świata w lotach narciarskich oraz brązowym medalistą obu imprez mistrzowskich w drużynie. Polak wygrał także Raw Air, Willingen Five i Planica 7.

Sukcesy skoczka z Zębu nie uszły uwadze dziennikarzy z całego świata. W głosowaniu na najlepszego sportowca 2018 roku na świecie zajął siódme miejsce, zdobywając 202 punkty.

Triumfatorem plebiscytu został chorwacki piłkarz Luka Modrić (419 pkt.) przed serbskim tenisistą Novakiem Djokoviciem (337 pkt.) oraz innym przedstawicielem tego sportu, Szwajcarem Rogerem Federerem (290 pkt.).

W plebiscycie na sportsmenkę roku zwyciężyła amerykańska gimnastyczka Simone Biles (427 pkt.) przed czeską gwiazdą igrzysk w Pjongczangu, Ester Ledecką (335 pkt.) oraz rumuńską tenisistką Simoną Halep (331 pkt.).

W klasyfikacji na najlepszą drużynę świata czwarte miejsce zajęli polscy siatkarze (315 pkt.). Lepsi okazali się tylko piłkarscy mistrzowie świata, Francuzi (887 pkt.), wicemistrzowie - Chorwaci (572 pkt.) oraz drużyna Realu Madryt (360 pkt.).

Światowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej (AIPS) zostało założone podczas Igrzysk VIII Olimpiady w Paryżu w 1924 roku. W tegorocznym plebiscycie uczestniczyli dziennikarze z 87 państw.