Strona główna • FIS Cup

FC w Zakopanem: Triumf Moertha, upadek Pilcha w finale

Claudio Moerth został zwycięzcą sobotniego konkursu FIS Cup na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem. Reprezentant Austrii w swoim debiucie w zawodach "III ligi" odniósł wygraną po skokach na odległość 134 m i 131 m. Drugi na półmetku był Tomasz Pilch, ale reprezentant Polski w finale zanotował upadek i spadł na piętnastą pozycję. Pucharowe punkty zdobył jeszcze dziewiętnasty Adam Niżnik.

W pierwszej serii konkursowej zdecydowanie najdalej poszybował Dusan Dolezel. Reprezentant Czech jako jedyny zawodnik doleciał do 140 metra, dzięki czemu liderował na półmetku zmagań na Wielkiej Krokwi. Drugie miejsce zajmował Tomasz Pilch (135 m), który do prowadzącego skoczka tracił 3 punkty. Trzeci był Austriak Claudio Moerth (134 m), a tuż za nim plasowali się Maximilian Leinher (131,5 m), Matevz Samec (130 m) oraz Anton Schluetter (129,5 m).

Na siódmej i ósmej pozycji sklasyfikowani byli Finowie - Arttu Pohjola (129 m) oraz Jonne Vetelainen (129 m). Czołową dziesiątkę zamykali Austriacy Stefan Huber (128,5 m) oraz David Haagen (127,5 m).

Z grona dwudziestu reprezentantów Polski, oprócz Tomasza Pilcha do finałowej serii awansował jeszcze Adam Niżnik. Zawodnik TS Wisła Zakopane po skoku na odległość 118,5 metra zajmował trzydziestą lokatę.

Ostatecznie triumfatorem sobotniej rywalizacji na Wielkiej Krokwi został Claudio Moreth. Reprezentant Austrii, dla którego był to debiut w zawodach FIS Cup, poszybował w finale na 131 metr, dzięki czemu pokonał o 0,8 punktu swojego rodaka, Maximiliana Lienhera (132,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął prowadzący na półmetku Dusan Dolezel (126 m).

Tuż za czołową trójką sklasyfikowani zostali Stefan Huber (134 m), Dominik Maylaender (134 m) oraz David Haagen (130 m). Czołową dziesiątkę sobotniego konkursu uzupełnili Vojtech Stursa (129,5 m), Jewhen Marusiak (135 m), Jaka Hvala (136,5 m) oraz Cene Prevc (135 m).

Miejsca na podium nie zdołał obronić Tomasz Pilch. Reprezentant Polski zaliczył upadek po skoku na odległość 128,5 metra i spadł z drugiej na piętnastą lokatę. Awans z 30. na 19. miejsce zanotował z kolei Adam Niżnik, który w drugiej próbie uzyskał rezultat 134,5 metra.

Cały konkurs został rozegrany z 20. belki. W konkursie nie obowiązują przeliczniki punktowe za pozycję platformy startowej oraz prędkość wiatru.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzi nieobecny w Zakopanem Szwajcar Luca Egloff (396 pkt.) przed Niemcami - Fabianem Seidlem (336 pkt.) i Justinem Nietzelem (316 pkt.). Najlepszy z Polaków, Kacper Juroszek z dorobkiem 126 punktów zajmuje siedemnastą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Zakopanem. Początek serii próbnej wyznaczono na 9:00. Same zawody mają rozpocząć się o 10:30.