Strona główna • Puchar Kontynentalny

PK w Bischofshofen: Jelar zwycięża w drugim konkursie, Wąsek czternasty

Ziga Jelar wygrał drugi sobotni konkurs Pucharu Kontynentalnego w Bischofshofen (HS142). Reprezentant Słowenii triumfował po skokach na odległość 134,5 m i 127 m. W finale wystąpiło czterech Polaków. Najlepszy z nich, Paweł Wąsek zajął czternaste miejsce.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdowali się ex aequo Ziga Jelar (134,5 m) oraz Gregor Schlierenzauer (133,5 m). Słoweniec i Austriak wyprzedzali o zaledwie pół punktu Bora Pavlovcica (134 m). Na czwartym miejscu, ze stratą 5,6 punktu do liderów, plasował się Aleksander Zniszczoł (132 m).

Piąte miejsce zajmował Felix Hoffmann (132 m), a szóste Clemens Leitner (131,5 m). W czołowej dziesiątce znaleźli się również Severin Freund (129 m), Clemens Aigner (129 m), Moritz Baer (129 m) oraz Martin Hamann (130 m).

Do finału awansowało łącznie czterech reprezentantów Polski. Dwudziesty czwarty na półmetku był Paweł Wąsek (126 m), dwudziesty siódmy Andrzej Stękała (123,5 m), zaś trzydziesty - Klemens Murańka (123,5 m).

Już na pierwszej rundzie udział w konkursie zakończył czterdziesty czwarty Przemysław Kantyka (117 m).

Pierwszą rundę rozegrano z 17. belki startowej.

Ostatecznie po triumf na Paul-Ausserleitner-Schanze sięgnął Ziga Jelar. Słoweniec w finale poszybował na odległość 127 metrów i zwyciężył z przewagą 2,2 punktu nad Clemensem Aignerem (130,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął mistrz świata z Falun, Severin Freund (121 m). Gregor Schlierenzauer (121 m) zakończył konkurs na czwartym miejscu, ex aequo z Jonathanem Learoydem (134,5 m).

W czołowej dziesiątce drugiego sobotniego konkursu w Bischofshofen znaleźli się także Pius Paschke (134 m), Bor Pavlovcic (122,5 m), Martin Hamann (127 m), Artti Aigro (132 m) i Clemens Leitner (123,5 m).

Najlepszym z Polaków okazał się Paweł Wąsek (130 m), który awansował w finale na czternastą pozycję. Spadek z czwartej na dwudziestą pierwszą lokatę odnotował z kolei Aleksander Zniszczoł (117 m). Dwudziesty siódmy był Andrzej Stękała (125 m), a tuż za nim uplasował się Klemens Murańka (125 m).

Serię finałową przeprowadzono z 15. platformy.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego utrzymał Norweg Marius Lindvik (365 pkt.), który wyprzedza Felixa Hoffmanna (295 pkt.) oraz Robina Pedersena (275 pkt.). Na czwarte miejsce awansował Aleksander Zniszczoł (249 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego odbędą się w dniach 18-20 stycznia w Sapporo. Na Okurayamie (HS137) rozegrane zostaną aż trzy konkursy zaliczane do klasyfikacji cyklu.