Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

PK Pań w Planicy: Brecl przed Karpiel!

Kamila Karpiel po raz pierwszy w karierze stanęła na podium konkursu zimowego Pucharu Kontynentalnego. Mistrzyni Polski niedzielne zawody w Planicy zakończyła na drugiej pozycji. Lepsza o punkt na obiekcie HS102 okazała się przedstawicielka gospodarzy - Jerneja Brecl. Skład podium uzupełniła kolejna ze Słowenek - Katra Komar.

17-letnia Karpiel, na co dzień prowadzona przez Marcina Bachledę, niedzielny występ rozpoczęła od 94-metrowego lotu, który dawał jej prowadzenie o pół punktu przed Komar (91,5 metra). Trzecia na półmetku była Brecl (92 metry). W finale ostatnia spośród wymienionej trójki dała sygnał do ataku skokiem mierzącym 94,5 metra. Takiej ofensywie nie sprostała zarówno Komar (93,5 metra), jak i Karpiel. Nasza rodaczka raz jeszcze poszybowała na 94. metr. Ostatecznie Brecl wygrała o punkt przed Polką. Komar przegrała z Karpiel różnicą 0,2 pkt.

Karpiel do tej pory na podium drugoligowych zmagań wskakiwała tylko latem. Dzisiejsza sytuacja jest drugą w historii skoków, gdy zimą na podium zawodów tej rangi staje Polka. Pionierką była Joanna Szwab, która w 2014 roku zajęła drugą pozycję w Falun.

Z dobrej strony w niedzielne przedpołudnie zaprezentowała się też Kinga Rajda. Zawodniczka szkolona przez Sławomira Hankusa skoczyła 89,5 oraz 92 metry, co dało jej pozycję nr 9. Anna Twardosz (83 i 86 metrów) zamknęła drugą dziesiątkę.

Liderką cyklu jest niepokonana w Planicy Brecl (200 punktów). Druga jest jej rodaczka - Anna Szpiniewa (170 punktów), a czołową trójkę zamyka Elisabeth Raudaschl z Austrii (159 punktów). Karpiel zajmuje 9. lokatę z dorobkiem 109 "oczek".

Finałowe zawody PK Pań 2018/19 zorganizuje niemieckie Brotterode (23-24 lutego).