Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Lahti: Pewny triumf Rosjanek, Polki ósme

Reprezentantki Rosji wywalczyły drużynowy tytuł mistrzyń świata juniorów na skoczni w Lahti (HS100). Srebrny medal zdobyły Niemki, a brązowy - Austriaczki. Polki zakończyły zawody na ósmej pozycji.

Po pierwszej serii zdecydowanie prowadziły Rosjanki. Marija Jakowlewa (87 m), Aleksandra Barancewa (87,5 m), Anna Szpiniewa (88,5 m) oraz Lidija Jakowlewa (95 m) wyprzedzały o 36,4 punktu drugie Niemki oraz o 38,3 punktu trzecie Austriaczki.

Tuż za czołową trójką sklasyfikowane były zespoły Japonii, Słowenii, Francji i Włoch. Ósme miejsce zajmowały Polki w składzie: Anna Twardosz (76,5 m), Kinga Rajda (77 m), Joanna Kil (66,5 m) oraz Kamila Karpiel (85,5 m).

Na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończyły ekipy Norwegii, Kazachstanu i Stanów Zjednoczonych.

Pierwszą rundę zawodów rozegrano w całości z 20. belki startowej.

W finale Rosjanki powiększyły swoją przewagę. Marija Jakowlewa (84 m), Aleksandra Barancewa (85,5 m), Anna Szpiniewa (92 m) oraz Lidija Jakowlewa (93 m) sięgnęły po złote medale z przewagą 66,8 punktu nad drugimi Niemkami. Na najniższym stopniu podium stanęły Austriaczki.

Na czwartym miejscu rywalizację zakończyły Japonki. Piąte były Słowenki, szóste Francuzki, natomiast siódme - Włoszki.

Reprezentantki Polski po finałowych skokach Anny Twardosz (76,5 m), Kingi Rajdy (84 m), Joanny Kil (70 m) oraz Kamili Karpiel (85,5 m) pozostały na ósmej pozycji. Tym samym Biało-Czerwone poprawiły wynik sprzed roku, kiedy to w Kanderstegu zostały sklasyfikowane na dziewiątym miejscu.

Serię finałową przeprowadzono z 21. platformy.

O 16:30 rozpocznie się seria próbna przed planowanym na 17:30 konkursem drużynowym mężczyzn.