PK w Planicy: Triumf Hamanna, Zniszczoł szósty

Martin Hamann został zwycięzcą niedzielnego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Planicy (HS138). Reprezentant Niemiec triumfował po skokach na odległość 138,5 m i 126 m. Szóste miejsce zajął, prowadzący na półmetku, Aleksander Zniszczoł. W finale wystąpiło trzech Biało-Czerwonych.

Zniszczoł po pierwszej serii prowadził z przewagą 0,3 punktu nad Martinem Hamannem z Niemiec i 0,4 punktu nad Andreasem Granerudem Buskumem z Norwegii. Niezłe próby zanotowali również Andrzej Stękała i Przemysław Kantyka - pierwszy z nich wylądował na 122. metrze, co pozwoliło mu zająć przed finałową rundą 20. pozycję, zaś drugi, po skoku na 124,5 metra zajmował 25. miejsce. Do drugiej serii nie awansowali Klemens Murańka (35. lokata, 118,5 metra) i Bartosz Czyż (52. lokata, 108 metrów). Oceniany skok oddało 55 zawodników. 46 z nich oddało próby z 10. belki startowej, po locie Słoweńca, Bora Pavlovcicia na 145. metr, obniżono pozycję startową do 9.

W finałowej rundzie 24-letni reprezentant Polski nie zdołał utrzymać pozycji lidera. W niekorzystnych warunkach skoczył zaledwie 120,5 metra, co w ostatecznym rozrachunku dało mu 6. pozycję. Konkurs zwyciężył będący tuż za plecami Zniszczoła po pierwszej serii Martin Hamann. Drugie miejsce zajął Bor Pavlovcic, zaś trzecią pozycję obronił Buskum. Andrzej Stękała uplasował się na 19. miejscu, a Przemysław Kantyka zakończył dzisiejszy konkurs na 27. lokacie. W drugiej serii zawodnicy skakali z 9. pozycji startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzenie utrzymał nieobecny w Planicy Clemens Aigner (513 punktów). Na drugie miejsce awansował dzisiejszy triumfator, Hamann, który traci do Austriaka już tylko 50 oczek. Czołową dziesiątkę zamyka Aleksander Zniszczoł - z 334 oczkami na koncie.

Kolejne konkursy Pucharu Kontynentalnego odbędą się za dwa tygodnie w amerykańskim Iron Mountain. Ze względu na odwołanie konkursów w Erzurum, na obiekcie Pine Mountain o punkcie HS równym 133 metry, skoczkowie staną do boju o punkty PK aż trzykrotnie.