Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Lahti: Rosjanie najlepsi w mikście, Polacy poza finałem

Reprezentacja Rosji została zwycięzcą konkursu drużyn mieszanych na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lahti. Srebrne medale wywalczyła Norwegia, a brązowe - Niemcy. Polacy zakończyli zawody na dziewiątej pozycji.

Po pierwszej serii na czele znajdowała się reprezentacja Rosji, która prowadziła z przewagą 8 punktów nad ekipą z Norwegii oraz 10,8 punktu nad Niemcami. Drużyna z Polski rywalizację w mikście rozpoczęła bardzo udanie - po pierwszym skoku Kingi Rajdy (91,5 metra) zajmowaliśmy 4. pozycję. Niestety, słabsze skoki Tomasza Pilcha (86,5 m) i Kamili Karpiel (80,5 m) spowodowały, że po trzech turach znajdowaliśmy się poza czołową ósemką. Nadzieję na możliwość występu w drugiej serii dała próba Pawła Wąska. Jego lądowanie na 92. metrze nie pozwoliło nam jednak awansować do finałowej rundy. Ostatecznie reprezentacja Polski uplasowała się na 9. lokacie, tracąc do ósmych Włochów jedynie 0,6 punktu. Panie oddawały swoje pierwsze oceniane skoki z 22. i 21. belki, panowie zaś z najazdu nr 13.

W finale kolejność na pierwszych trzech miejscach nie uległa zmianie. Drużyna rosyjska w składzie: Anna Szpiniewa (dwukrotnie 95 m), Michaił Purtow (88 i 90 m), Lidia Jakowlewa (97,5 i 94,5) i Maksim Siergiejew (dwukrotnie 88,5 m) wywalczyła tytuł mistrzów świata juniorów. W ostatecznym rozrachunku Rosjanie wyprzedzili Norwegię, startującą w składzie: Ingebjoerg Saglien Braaten, Fredrik Villumstad, Silje Opseth i Thomas Aasen Markeng o 4,8 punktu. Brązowy medal trafił do ekipy niemieckiej. Agnes Reisch, Luca Roth, Selina Freitag i Constantin Schmidt stracili do triumfatorów 19,6 punktu. Druga seria była rozgrywana z 21. i 20. (panie) oraz z 14. i 13. (panowie) platformy startowej.

Dla Rosjan jest to pierwszy w historii medal wywalczony w konkursie drużyn mieszanych podczas MŚJ. Sklasyfikowano łącznie 13 zespołów. W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej dzisiejszych zmagań, najlepsi okazali się indywidualni mistrzowie świata juniorów - Norweg, Thomas Aasen Markeng oraz Rosjanka, Anna Szpiniewa.