Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

PŚ Pań w Ljubnie: 56. triumf Takanashi, rekordowy występ Rajdy i Karpiel!

Sara Takanashi przerwała serię zwycięstw Maren Lundby. Reprezentantka Japonii triumfowała w niedzielnych zawodach Pucharu Świata pań w Ljubnie (HS94) po skokach na odległość 89,5 m i 82,5 m. Rekordowy wynik odnotowały Polki. Dwudzieste piąte miejsce zajęła Kinga Rajda, a tuż za nią znalazła się Kamila Karpiel.

Pierwsza seria konkursowa, opóźniona o trzydzieści minut, trwała blisko półtorej godziny. W trudnych warunkach pogodowych najlepiej spisała się Sara Takanashi. Czterokrotna triumfatorka Pucharu Świata poszybowała na odległość 89,5 metra i prowadziła z przewagą 5,4 punktu nad Norweżką Maren Lundby (82,5 m). Trzecia była Rosjanka Aleksandra Kustowa, która wylądowała na 95 metrze, zaledwie półtora metra bliżej od oficjalnego rekordu skoczni. Czwarta była Juliane Seyfarth (85 m), piąta Nika Kriznar (81,5 m), a szósta Sofja Tichonowa (85,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane były Lara Malsiner (88 m), Eva Pinkelnig (83,5 m) i Lidija Jakowlewa (80,5 m). Czołową dziesiątkę zamykały ex aequo Katharina Althaus (84 m) oraz Ursa Bogataj (79,5 m).

Po raz pierwszy w historii do finałowej serii awansowały dwie reprezentantki Polski. Dwudziesta na półmetku rywalizacji była Kinga Rajda (76,5 m), natomiast dwudziesta siódma - Kamila Karpiel (73 m).

W trakcie pierwszej serii wielokrotnie zmieniano długość rozbiegu. Zawodniczki startowały z 13., 15. 17. i 19. belki.

W finale Sara Takanashi przypieczętowała 56. wygraną w karierze lotem na odległość 82,5 metra. Druga Maren Lundby, która wygrała sześć poprzednich konkursów, uzyskała 85 metrów i straciła do triumfatorki 2,1 punktu. Podium uzupełniła Juliane Seyfarth (86 m). Tuż za czołową trójką uplasowały się Nika Kriznar (83,5 m), Lidija Jakowlewa (81 m) oraz Sofja Tichonowa (79 m).

Czołową dziesiątkę niedzielnego konkursu uzupełniły Lara Malsiner (80,5 m), Aleksandra Kustowa (73,5 m), Ursa Bogataj (86 m) oraz Katharina Althaus (81 m).

Kinga Rajda po skoku na 80 metr zajęła dwudziestą piątą lokatę. Tuż za nią sklasyfikowana została Kamila Karpiel (78,5 m). To najlepsze rezultaty w historii występów reprezentantek Polski w zawodach Pucharu Świata kobiet. Biało-Czerwone zdobyły dziś łącznie rekordowe 11 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Maren Lundby (1168 pkt.) przed Kathariną Althaus (943 pkt.) oraz Sarą Takanashi (806 pkt.). Czterdziestą szóstą lokatę zajmują ex aequo Kamila Karpiel i Kinga Rajda (po 6 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się ekipy Niemiec (3626 pkt.), Norwegii (2207 pkt.) oraz Austrii (2154 pkt.). Polska z dorobkiem 12 punktów zajmuje 13. miejsce.

Kolejne zawody Pucharu Świata pań odbędą się za tydzień, 16-17 lutego na dużej skoczni w Oberstdorfie (HS137). Będą to ostatnie konkursy PŚ przed Mistrzostwami Świata w Seefeld.