Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ w Seefeld: Markus Eisenbichler mistrzem świata na dużej skoczni, Kamil Stoch piąty

Niemiecki dublet na Bergisel! Markus Eisenbichler został mistrzem świata na dużej skoczni (HS130) Seefeld 2019, dzięki skokom na odległość 131,5 m i 135,5 m. Srebrny medal zdobył jego rodak, Karl Geiger. Brąz wywalczył prowadzący na półmetku Szwajcar Killian Peier. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch zajął piąte miejsce. W finale wystąpiło trzech Biało-Czerwonych.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Killian Peier. Reprezentant Szwajcarii poszybował na 131 metr i wyprzedzał o zaledwie 1,2 punktu Niemca Markusa Eisenbichlera (131,5 m). Blisko lidera byli także trzeci Ryoyu Kobayashi (133,5 m) oraz czwarty Karl Geiger (131 m).

Pozostali zawodnicy mieli już większe straty punktowe do czołowej czwórki. Sklasyfikowani ex aequo na piątej pozycji Stefan Kraft (130 m) i Johann Andre Forfang (132,5 m) tracili 6,6 punktu do wyprzedzającego go Geigera. Siódmy był najlepszy z Polaków, Kamil Stoch (128,5 m), tracący 8,1 punktu do miejsca na podium. W czołowej dziesiątce znajdowali się również Timi Zajc (127 m), Daniel Huber (126 m) i Robert Johansson (128 m).

Do serii finałowej awansowali także jedenasty Dawid Kubacki (128,5 m) oraz czternasty Piotr Żyła (128,5 m). Już na pierwszej rundzie udział w zawodach zakończył czterdziesty Jakub Wolny (113 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12. belki startowej przy kręcącym wietrze na skoczni. Czołowi zawodnicy Pucharu Świata w celu objęcia prowadzenia w konkursie musieliby oddać próby w okolice rekordu Bergisel.

W finale udany atak na najwyższy stopień podium wyprowadził Markus Eisenbichler. Niemiec oddał najdłuższy lot dnia - 135,5 metra i wywalczył tytuł mistrza świata na dużej skoczni. Drugi Karl Geiger (130,5 m) stracił do swojego rodaka 12,1 punktu. Prowadzący na półmetku, Killian Peier ostatecznie był trzeci po skoku na odległość 129,5 metra. Bez medalu pozostał lider Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashi (126,5 m), który zajął czwarte miejsce.

Najlepszym z Polaków na Bergisel został Kamil Stoch. Lider polskiej kadry poszybował na odległość 129,5 metra i awansował na piątą pozycję, przed Stefanem Kraftem (126,5 m) i Johannem Andre Forfangiem (125,5 m). Ósmy był Robert Johansson (129 m), dziewiąty Richard Freitag (129,5 m), zaś dziesiąty Timi Zajc (124 m).

Dawid Kubacki z wynikiem 125,5 metra zajął dwunaste miejsce. Dziewiętnasty był Piotr Żyła (121 m).

Finałową rundę przeprowadzono z 12. platformy.

Markus Eisenbichler jest czwartym reprezentantem Niemiec, który został mistrzem świata na dużej skoczni. Wcześniej taki sukces odnieśli Sepp Bradl (Austriak skaczący w barwach Niemiec w 1939 roku), Martin Schmitt (1999 i 2001) oraz Severin Freund (2015). Ponadto złotymi medalistami z NRD zostawali Helmut Recknagel (1962) i Hans-Georg Aschenbach (1974).

W niedzielę w Innsbrucku rozegrany zostanie konkurs drużynowy na dużej skoczni, w którym Polacy będą bronić tytułu wywalczonego przed dwoma laty w Lahti. Biało-Czerwoni wystąpią w składzie: Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.