FC w Villach: Czwarty z rzędu triumf Wanka

Andreas Wank triumfował w finałowych zawodach cyklu FIS Cup w sezonie 2018/2019. Niemiec odniósł czwarte z rzędu zwycięstwo dzięki skokom na odległość 93 m i 86 m na skoczni w Villach (HS98). Drugi był Słoweniec Blaz Pavlic, a trzeci Austriak Maximilian Steiner. Najlepszy z Polaków, Kacper Juroszek zajął siódmą pozycję.

Na półmetku zmagań w Karyntii prowadził Maximilian Steiner. Austriak z wynikiem 94 metrów wyprzedzał o 2,5 punktu Niemca Andreasa Wanka (93 m). Trzecie miejsce zajmował Kacper Juroszek (93 m), który traci 3,5 punktu do lidera. Czwarty był Johannes Schubert (91 m), zaś piąty - Mateusz Gruszka (90 m).

Do finału awansowało jeszcze dwóch Polaków - dwunasty Adam Niżnik (86 m) oraz dwudziesty drugi Tomasz Pilch (82,5 m). Już na pierwszej rundzie udział w zawodach zakończył czterdziesty siódmy Wiktor Pękala (75 m).

W finale Andreas Wank poszybował na 86 metr i zdołał odnieść czwarte zwycięstwo z rzędu, pokonując o punkt Blaza Pavlica (94 m). Lider na półmetku, Maximilian Steiner ostatecznie był trzeci z wynikiem 82 m. Tuż za podium znaleźli się Johannes Schubert (84 m), Matevz Samec (88 m) i Janni Reisenauer (89 m).

W czołowej dziesiątce konkursu sklasyfikowanych zostało trzech Polaków. Siódmy był Kacper Juroszek (82 m), ósmy Mateusz Gruszka (84 m), zaś dziewiąty Adam Niżnik (87 m). Tomasz Pilch (83,5 m) ukończył zawody na dwudziestej pozycji.

Niedzielny konkurs rozegrano w całości z 4. platformy startowej.

Triumfatorem klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup w sezonie 2018/2019 został Fabian Seidl. Niemiec zgromadził 526 punktów i wyprzedził Szwajcara Lukę Egloffa (458 pkt.) oraz swojego rodaka, Johannesa Schuberta (452 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został piętnasty Kacper Juroszek (222 pkt.), zaś pucharowe punkty zdobyło jedenastu Biało-Czerwonych. Sklasyfikowanych zostało 169 zawodników.

Zawody w Villach zakończyły również szósty period tegorocznego sezonu w "III lidze". Dodatkowe miejsca na finałowe konkursy Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem i Czajkowskim wywalczyły drużyny Niemiec (Andreas Wank), Austrii (Stefan Rainer) i Słowenii (Blaz Pavlic).