Strona główna • Puchar Kontynentalny

LPK Pań w Stams: Triumf Klinec

Ema Klinec wygrała niedzielny konkurs zaliczany do klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego kobiet 2019. Skład podium finałowego konkursu tegorocznego cyklu uzupełniły Marita Kramer oraz Ursa Bogataj. Punkty na Brunnentalschanze (HS115) wywalczyły trzy Polki.

Słowenka, dla której weekend w Tyrolu był pierwszym międzynarodowym testem od czasu kontuzji kolana odniesionej w grudniu, atakowała pozycję liderki z czwartej pozycji zajmowanej na półmetku. W pierwszej próbie Ema Klinec uzyskała 109,5 metra, jednak przegrywała z Ursą Bogataj (108,5 metra), a także reprezentantkami gospodarzy - Maritą Kramer (110 metrów) i prowadzącą Evą Pinkelnig (109 metrów). W finale Klinec skoczyła 107,5 metra, co po uwzględnieniu kompensaty za wiatr i najwyższych tego dnia not za styl dało jej pierwszą wygraną tego lata. Dalej poleciała tylko Kramer (ponownie 110 metrów), jednak zrobiła to w dużo bardziej sprzyjających warunkach. Ostatecznie Austriaczka była druga, a do Klinec straciła raptem pół punktu. Na najniższym stopniu podium stanęła Bogataj (107 metrów), która wykorzystała potknięcie Pinkelnig (106 metrów). Triumfatorka sobotnich zmagań finiszowała dopiero czwarta.

Pod koniec czołowej "10" zameldowały się dwie niegdysiejsze mistrzynie świata. Dziewiąta Sarah Hendrickson (93,5 oraz 100 metrów) nieznacznie przegrała z Danielą Iraschko-Stolz (108,5 oraz 86 metrów).

Polki nie były w stanie nawiązać walki o wyższe lokaty niż w sobotę. Raz jeszcze najwyżej znalazła się Anna Twardosz (18. miejsce), a kolejne punkty zdobyły też Kinga Rajda (22. pozycja) i Joanna Szwab (28. lokata). Nicole Konderla i Wiktoria Przybyła ponownie nie awansowały do rundy finałowej.

Dwunasta edycja Letniego Pucharu Kontynentalnego kobiet w skokach narciarskich padła łupem Marity Kramer. Niespełna 18-letnia Austriaczka wygrała oba konkursy w Szczyrku, a w Stams dwukrotnie finiszowała druga. Takie rezultaty, pomimo absencji w Szczuczyńsku i Lillehammer, dały jej dorobek 360 punktów i bezdyskusyjne zwycięstwo. Kramer jest trzecią Austriaczką w historii, po Danieli Iraschko-Stolz i Jacqueline Seifriedsberger, która wygrała omawiany cykl.

W LPK 2019 punkty zdobywały cztery członkinie kadry prowadzonej przez trenera Łukasza Kruczka. Najwięcej - 148 - zgromadziła Kinga Rajda, której dało to 7. pozycję w klasyfikacji końcowej. 18-latce najlepiej wiodło się na domowym obiekcie w Szczyrku, gdzie dwukrotnie wskakiwała na najniższy stopień podium.

Zimowy Puchar Kontynentalny kobiet 2019/20 rozpocznie się 13 grudnia w norweskim Notodden i będzie składał się z sześciu konkursów. Pełny kalendarz znajdziesz >>>TUTAJ<<<.

Zobacz końcową klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego Pań 2019 >>>