PK Pań w Notodden: Sukces Sorschag, dwie Polki w "10"

Austriaczka Sophie Sorschag odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach rangi Pucharu Kontynentalnego. Najlepszą z Polek w norweskim Notodden była Kinga Rajda, która finiszowała ósma. Tuż za nią - na dziewiątej lokacie - znalazła się Joanna Szwab. Drugoligowe punkty na Tveitanbakken (HS98) zdobyła też Anna Twardosz.

21-letnia Austriaczka atakowała pozycję liderki z drugiego miejsca, które zajmowała po pierwszej próbie na odległość 92,5 metra. W finale poprawiła się o metr, co pozwoliło na odniesienie premierowego triumfu na tym szczeblu zawodów FIS. Czołową trójkę uzupełniły Thea Miyan Bjoerseth z Norwegii (87,5 oraz 90,5 metra) i rodaczka zwyciężczyni - Julia Muehlbacher (dwukrotnie 87,5 metra). Kristina Prokopiewa z Rosji, liderka z półmetku zmagań, ostatecznie wylądowała poza podium. Próby mierzące 90,5 oraz 89,5 metra dały jej 4. lokatę.

O sporym niedosycie może mówić najlepsza z Polek - Kinga Rajda. 18-latka, która wygrała serię próbną, w pierwszej rundzie uzyskała tylko 79,5 metra, co dawało jej 24. miejsce. Drugie podejście konkursowe zakończyło się najdłuższym skokiem konkursu (95,5 metra), który dał jej awans na 8. miejsce. Na dziewiątej pozycji sklasyfikowana została Joanna Szwab (86 i 85,5 metra). Anna Twardosz (78,5 oraz 82,5 metra) wywalczyła 27. miejsce. Dla Nicole Konderli oraz Wiktorii Przybyły sobotni konkurs zakończył się już po pierwszej serii.

Liderką cyklu jest Sorschag, mająca w swoim dorobku 180 punktów. Następne zawody PK Pań odbędą się 25 i 26 stycznia w norweskiej Renie.