Kubacki i Stoch w czołowej szóstce Plebiscytu Przeglądu Sportowego na sportowca Polski 2019 roku

Dawid Kubacki zajął piąte miejsce w 85. Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski 2019 roku. Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Kamil Stoch. Zwycięzcą plebiscytu został Bartosz Zmarzlik.

Skoczka z Szaflar zabrakło na tegorocznej Gali Mistrzów Sportu, gdyż obecnie przebywa w Austrii. W imieniu zawodnika statuetkę odebrała jego małżonka, Marta Kubacka.

- Nie spodziewałam się, że mogę się stresować jeszcze raz tak bardzo jak na mistrzostwach świata w Seefeld. A jednak! Dziękuję bardzo wszystkim kibicom w imieniu Dawida - powiedziała żona lidera 68. Turnieju Czterech Skoczni.

Dawid Kubacki po raz pierwszy znalazł się w gronie 25 nominowanych plebiscytu na Sportowca Roku. W minionych 12 miesiącach reprezentant Polski został mistrzem świata na normalnej skoczni w Seefeld w niezwykłych okolicznościach, gdyż po pierwszej serii zajmował 27. pozycję. Ponadto odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata we włoskim Predazzo. Łącznie w 2019 roku stał siedem razy na pucharowym podium, kończąc sezon na piątej pozycji. Dodatkowo odniósł zwycięstwo w końcowej klasyfikacji Letniego Grand Prix.

To nie jedyny zimowy akcent w końcowej klasyfikacji plebiscytu za ubiegły rok. Szóste miejsce zajął bowiem Kamil Stoch. Statuetkę w imieniu trzykrotnego mistrza olimpijskiego odebrał prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner.

Kamil Stoch w 2019 roku wywalczył tytuł wicemistrza świata na normalnej skoczni w Seefeld. Skoczek z Zębu po raz piąty w karierze zakończył sezon na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, tym razem zajmując trzecią pozycję. Odniósł pucharowe zwycięstwa w Oberstdorfie, Lahti i Engelbergu, zwiększając tym samym swój dorobek do 34 wygranych - lepszy rezultat posiada już tylko czterech zawodników. Wspólnie z Dawidem Kubackim i Piotrem Żyłą byli głównymi sprawcami drugiego w historii triumfu reprezentacji Polski w Pucharze Narodów. Latem Stoch odniósł zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix w Zakopanem.

Sportowcem roku został indywidualny mistrz świata na żużlu, Bartosz Zmarzlik. Drugi był król strzelców Bundesligi i kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej, Robert Lewandowski. Podium uzupełnił Paweł Fajdek, który po raz czwarty z rzędu został mistrzem świata w rzucie młotem.

Plebiscyt "PS" jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie, po organizowanym od 1925 roku przez "Svenska Dagbladets" plebiscycie na najlepszego sportowca Szwecji.