PŚ Pań w Rasnovie: Triumf Chiary Hoelzl, Polki poza finałem

Chiara Hoelzl została triumfatorką sobotniego konkursu Pucharu Świata pań w Rasnovie (HS97). Reprezentantka Austrii zwyciężyła dzięki skokom na odległość 89 m i 99 m, dzięki czemu objęła prowadzenie w cyklu. Polki nie awansowały do finału.

Po pierwszej serii na czele zawodów znajdowały się reprezentantki Niemiec. Prowadziła Katharina Althaus (93 m), która o pół punktu wyprzedzała Juliane Seyfarth (97,5 m). Trzecie miejsce zajmowała Eva Pinkelnig (90 m), a tuż za nią plasowały się Sara Takanashi (91 m), Chiara Hoelzl (89 m) oraz Daniela Iraschko-Stolz (87,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane były Nika Kriznar (88,5 m), Silje Opseth (89,5 m) oraz Maren Lundby (87 m). Czołową dziesiątkę zamykała Irina Awwakumowa (88 m).

Reprezentantki Polski zakończyły sobotni konkurs w Rasnovie na pierwszej serii. Trzydzieste pierwsze miejsce zajęła Joanna Szwab (83,5 m), trzydziesta czwarta była Kinga Rajda (79,5 m), a trzydziesta dziewiąta Anna Twardosz (75 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 24. i 22. belki startowej.

W finale udanie zaatakowała Chiara Hoelzl, która poszybowała na 99 metr. Tym samym Austriaczka odniosła drugie w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata, wyprzedzając Katharinę Althaus (94 m) oraz Evę Pinkelnig (93,5 m). Czwarte miejsce zajęła Sara Takanashi (92,5 m), a piąte - Maren Lundby (93 m) ex aequo z Silje Opseth (92 m).

Juliane Seyfarth z wynikiem 86 metrów zakończyła konkurs na siódmej pozycji, przed Danielą Iraschko-Stolz (91 m), Niką Kriznar (88,5 m) oraz Jacqueline Seifriedsberger (87 m).

Serię finałową przeprowadzono z 24. platformy.

Dzięki wygranej w Rasnovie, Chiara Hoelzl (570 pkt.) została nową liderką Pucharu Świata pań. Austriaczka wyprzedza o punkt Evę Pinkelnig (569 pkt.) oraz o 25 pkt. Maren Lundby (555 pkt.). Dwudziesta dziewiąta jest Kinga Rajda (34 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Austriaczki (2300 pkt.) przed Japonkami (1259 pkt.) i Norweżkami (1156 pkt.). Polki z dorobkiem 84 punktów zajmują ósme miejsce.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Rasnovie. Początek zawodów o 13:00, zaś o 11:30 rozpoczną się kwalifikacje.