Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Oberwiesenthal: Zwycięstwo Słoweńców, Polacy poza finałem

Reprezentacja Słowenii wygrała konkurs drużynowy mężczyzn na Mistrzostwach Świata Juniorów Oberwiesenthal 2020. Srebrne medale zdobyli Austriacy, a brązowe Niemcy. Polacy nie awansowali do finału, kończąc zawody na dziewiątej pozycji.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowali się Słoweńcy, którzy o 36,2 punktu wyprzedzali Austriaków. Na trzeciej pozycji sklasyfikowani byli Niemcy, tracący 63,8 pkt. do liderów.

Czwarte miejsce zajmowali Norwegowie przed Japończykami oraz Rosjanami. Awans do finału uzyskali także Francuzi i Szwajcarzy.

Reprezentacja Polski ukończyła konkurs drużynowy już na pierwszej serii. W pierwszej grupie od upadku wybronił się Adam Niżnik, który jednak uzyskał zaledwie 68,5 metra. Po skokach Matuesza Gruszki (81 m) i Kacpra Juroszka (79,5 m), Biało-Czerwoni tracili ponad 40 punktów do miejsca premiowanego awansem. Nawet drugi rezultat serii w wykonaniu Tomasza Pilcha (102 m) nie był w stanie pomóc. Tym samym Polacy zajęli dziewiątą lokatę.

Los Biało-Czerwonych podzielili Włosi, Czesi oraz Finowie. U tych ostatnich zdyskwalifikowany został Mico Ahonen.

W finale Słoweńcy nie dali sobie już wydrzeć mistrzowskiego tytułu i triumfowali z przewagą 29 punktów nad drugimi Austriakami. Na najniższym stopniu podium stanęli Niemcy, którzy pokonali o 19,9 punktu Norwegów.

Na piątej pozycji konkurs zakończyli Japończycy. Szóste miejsce przypadło Rosjanom, siódme Francuzom, a ósme - Szwajcarom.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepszy był Jan Bombek (99,5 m i 104 m) przed Jernejem Presecnikiem (103,5 m i 104 m) oraz Peterem Resingerem (100,5 m i 104,5 m).

Na niedzielę zaplanowano ostatnią konkurencję w skokach narciarskich na MŚJ w Oberwiesenthal, czyli konkurs drużyn mieszanych. Początek zawodów o 15:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.