Raw Air Pań w Lillehammer: 57. zwycięstwo Sary Takanashi. Maren Lundby liderką PŚ

Sara Takanashi odniosła 57. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w karierze. Reprezentantka Japonii wygrała poniedziałkowy konkurs Raw Air pań w Lillehammer (HS140) dzięki skokom na odległość 120,5 m oraz 127,5 m. Drugie miejsce zajęła Maren Lundby, która utrzymała prowadzenie w cyklu i została nową liderką PŚ.

Na półmetku poniedziałkowej rywalizacji na Lysgaardsbakken prowadziła Sara Takanashi. Czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli oddała skok na odległość 120,5 metra i wyprzedzała o 0,7 punktu Norweżkę Silje Opseth (131,5 m). Trzecia była Eva Pinkelnig (120,5 m), czwarta Maren Lundby (123,5 m), a piąta - Katharina Althaus (121,5 m) ex aequo z Niką Kriznar (119,5 m).

Kolejne lokaty zajmowały Ema Klinec (116,5 m) oraz Daniela Iraschko-Stolz (110 m). Upadek po wylądowaniu zaliczyła liderka Pucharu Świata, Chiara Hoelzl (121,5 m), która tym samym była sklasyfikowana na dziewiątej pozycji, przed Larą Malsiner (117 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 23. i 21. przy trudnych warunkach wietrznych.

W finale Sara Takanashi przypieczętowała 57. pucharowe zwycięstwo w karierze lotem na odległość 127,5 metra. Japonka pokonała o 1,5 punktu Maren Lundby (139 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Silje Opseth (122,5 m), która wyprzedziła Katharinę Althaus (128 m).

Piąte miejsce zajęła Nika Kriznar (121 m), która tuż po skoku zaliczyła groźny wypadek. Słowenka uderzyła z impetem w bandy reklamowe i opuściła zeskok na noszach. Zawodniczka została przetransportowana do szpitala.

Czołową dziesiątkę zawodów uzupełniły Eva Pinkelnig (123 m), Ema Klinec (116 m), Daniela Iraschko-Stolz (115 m), Chiara Hoelzl (118,5 m) oraz Lara Malsiner (116,5 m).

Rundę finałową rozegrano z 23. i 22. platformy.

Liderką turnieju Raw Air pozostała Maren Lundby (428,7 pkt.), która wyprzedza o 17,8 punktu Sarę Takanashi (410,9 pkt.) oraz o 22,6 pkt. Katharinę Althaus (406,1 pkt.).

Maren Lundby objęła ponadto prowadzenie w Pucharze Świata. Norweżka ma w swoim dorobku 1120 punktów i wyprzedza o 25 "oczek" Chiarę Hoelzl (1095 pkt.). Trzecia jest Eva Pinkelnig (979 pkt.). Kinga Rajda z wynikiem 93 pkt. zajmuje dwudzieste szóste miejsce.

W Pucharze Narodów przodują wyraźnie Austriaczki (4309 pkt.) przed Norweżkami (2335 pkt.) oraz Japonkami (1985 pkt.). Polki z dorobkiem 143 punktów są sklasyfikowane na dziewiątym miejscu.

We wtorek w Lillehammer rozegrane zostaną trzy rundy skoków zaliczane do Raw Air pań. O 19:15 ma rozpocząć się prolog, zaś o 20:00 - konkurs indywidualny.