LGP w Wiśle: Powtórka z soboty - triumf Kubackiego przed Stochem i Żyłą!

Podium ponownie biało-czerwone! Dawid Kubacki triumfował w niedzielnym konkursie Letniego Grand Prix na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle! Mistrz świata z Seefeld triumfował dzięki próbom na odległość 131,5 m i 127 m. Drugi był Kamil Stoch, a trzeci Piotr Żyła. Polacy w komplecie wystąpili w serii finałowej.

Po pierwszej serii na prowadzeniu niedzielnych zawodów znajdował się Dawid Kubacki. Sobotni triumfator poszybował na odległość 131,5 metra i na półmetku wyprzedzał o 5,1 punktu Słoweńca Timiego Zajca (133,5 m), który otwierał pierwszą serię zawodów. Trzeci był Kamil Stoch (125,5 m), a czwarty Piotr Żyła (125 m). Piąte miejsce zajmował Szwajcar Killian Peier (125,5 m), a tuż za nim sklasyfikowany był Klemens Murańka (128 m).

Czołową dziesiątkę uzupełniali Austriacy - Daniel Huber (125 m), David Haagen (127 m), Philipp Aschenwald (123,5 m), a także Słoweniec Peter Prevc (124,5 m).

Tomasz Pilch po skoku na odległość 121,5 metra zajmował jedenastą pozycję. Osiemnasty był Paweł Wąsek (121 m), zaś dwudziesty pierwszy Stefan Hula (116 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 12. belki startowej. Zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został Słoweniec Jan Bombek.

W finale Dawid Kubacki przypieczętował swój drugi triumf w tegorocznej edycji Letniego Grand Prix lotem na 127 metr. Zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni pokonał o 10,3 punktu Kamila Stocha (128 m). Na najniższym stopniu podium stanął Piotr Żyła (129 m), który okazał się lepszy o 1,6 punktu od Timiego Zajca (123,5 m). Piąty był Killian Peier (125 m), a szósty Philipp Aschenwald (127 m).

Tomasz Pilch dzięki finałowej próbie na odległość 124,5 metra awansował na siódmą lokatę, przed Danielem Huberem (122,5 m), Gregorem Deschwandenem (129,5 m) oraz Davidem Haagenem (122,5 m).

Na jedenastej pozycji konkurs zakończył Klemens Murańka (122,5 m). Dziewiętnasty był Stefan Hula (123,5 m), a dwudziesty Paweł Wąsek (120,5 m).

Finałową rundę przeprowadzono z 13. platformy startowej.

Dawid Kubacki po raz dziesiąty w karierze odniósł zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix, w tym po raz czwarty w Wiśle. Tym samym mistrz świata z Seefeld awansował na czwartą pozycję w klasyfikacji wszech czasów, zrównując się z Japończykiem Masahiko Haradą i Austriakiem Thomasem Morgensternem. Wyżej są tylko Adam Małysz i Gregor Schlierenzauer (13 wygranych) oraz Kamil Stoch (11). To także 17. podium Dawida w zawodach LGP (10-5-2).

Kamil Stoch po raz 25. stanął na podium zawodów Letniego Grand Prix. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli ma w swoim dorobku 11 wygranych, 7 drugich oraz 7 trzecich miejsc. Dla Piotra Żyła to z kolei 14. "pudło" (1 zwycięstwo, 8 drugich i 5 trzecich miejsc).

Dzisiejszy triumf Dawida Kubackiego to 44. polskie zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix. Dodatkowo nasza reprezentacja ma na koncie 103 miejsca na podium w konkursach indywidualnych LGP.

Po raz drugi w historii reprezentanci Polski zajęli całe podium zawodów indywidualnych Letniego Grand Prix, powtazając sobotni wyczyn z Wisły. To już siódme narodowe podium w historii LGP. Wcześniej takiej sztuki dokonali Finowie (Hakuba 2000), Austriacy (Einsiedeln 2008), Niemcy (Courchevel 2013) oraz dwukrotnie Japończycy (Hakuba 2019).

Jak potwierdził dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile, weekendowe zawody w Wiśle są jedynymi w tegorocznym kalendarzu Letniego Grand Prix. Oficjalna nagroda dla triumfatora klasyfikacji generalnej nie została przyznana. W klasyfikacji cyklu zwyciężył - po raz trzeci w karierze - Dawid Kubacki (200 pkt.), który wyprzedził Kamila Stocha (160 pkt.), Piotra Żyłę (120 pkt.) oraz Tomasza Pilcha (86 pkt.).

Klasyfikacja Letniego Pucharu Narodów została zdominowana przez reprezentację Polski, która zgromadziła 707 punktów. Drugie miejsce zajęła Słowenia (192 pkt.), zaś trzecie - Szwajcaria (188 pkt.).