Strona główna • Juniorzy

Alpen Cup w Berchtesgaden, debiutanckie punkty Liechtensteinu

Za nami trzeci tego lata weekend z zawodami organizowanymi pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Po LGP pań we Frensztacie i LGP mężczyzn w Wiśle tym razem młodzi zawodnicy i zawodniczki, głównie z krajów alpejskich, rywalizowali w zawodach Alpen Cup na skoczni HS 98 w Berchtesgaden w Niemczech.

Sobotnią rywalizację wśród zawodników rozstrzygnął na swoją korzyść Słoweniec Żak Mogel. Skoki na odległość 96 i 95 metrów pozwoliły mu z przewagą blisko 10 punktów wyprzedzić dwukrotnego złotego medalistę ostatnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Lozannie Austriaka Marco Woergoettera (90 i 97 metrów) oraz jego rodaka Markusa Muellera (90 i 93,5 pkt.). Wśród zawodniczek najlepsza okazała się Słowenka Jerneja Zupancic Repinc, która po skokach na 93,5 i 88 m pokonała o 5 punktów Niemkę Michelle Goebel (88 i 87,5 m.). Trzecie miejsce zajęła występująca niejako gościnnie Czeszka Klara Ulrichova po skokach na 91 i 85,5 m.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu panów

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu pań

W niedzielę doszło do małej niespodzianki. Na najwyższym podium stanął Austriak Niklas Bachlinger, którego najlepszym dotąd rezultatem w zawodach FIS było 4 miejsce w konkursie FIS Cup w Zakopanem minionej zimy. Niespełna 19-letni zawodnik skakał na odległość 98,5 i 92,5 metra i dość wyraźnie, bo z przewagą 6,3 pkt pokonał wczorajszego triumfatora, Żaka Mogela (99,5 i 91,5 m.). Trzecie miejsce zajął jego rodak, Jan Bombek, który ciekawie zaprezentował się podczas Letniego Grand Prix na skoczni imienia Adama Małysza. Dzisiejszy konkurs pań zdominowały Czeszki. Zwyciężyła Ulrichowa (94 i 92 m) przed Veronicą Jencovą (88,5 88 m). Trzecia była wczorajsza zwyciężczyni Zupancic Repinc.

Ciekawostką weekendu był pierwszy w historii w zawodach FIS występ reprezentantki Liechtensteinu, Aliny Buechel. 16-latka zajęła 27 i 24 miejsce i uzbierała łącznie 11 punktów do klasyfikacji generalnej. Przypomnijmy, że Buechel startowała do tej pory pod flagą Austrii, ze względu na dużą konkurencję zdecydowała się jednak zmienić barwy i reprezentować ojczyznę swojego ojca.