Strona główna • Puchar Świata

Konkurs drużynowy z minimum 6 zespołami - kolejne zmiany w regulaminach FIS

Październikowe posiedzenie Rady FIS obfitowało w decyzje dotyczące najbliższych edycji mistrzostw świata juniorów oraz MŚ w lotach narciarskich. Z uwagi na pandemię koronawirusa, wprowadzone zostały także zmiany w regulaminach Pucharu Świata i Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Mają one na celu zapewnić elastyczność organizatorom w podejmowaniu decyzji i zwiększyć szanse na przeprowadzenie jak największej liczby zawodów.


Zmiany w przepisach Pucharu Świata i Letniego Grand Prix

Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, Rada FIS postanowiła zatwierdzić kilka zmian w dokumentach dotyczących rozgrywania zawodów najwyższej rangi w skokach narciarskich.

Ze względu na możliwe ograniczenia w podróży bądź kwarantannę, oficjele FIS na zawody mogą być nominowani tylko z kraju organizatora konkursów lub państw sąsiednich.

Zwiększone zostały także uprawnienia dotyczące terminarza imprezy. Do regulaminów dodano zapis na wypadek zmian w regulacjach dotyczących podróżowania lub organizacji zawodów sportowych, wprowadzonych po jesiennym spotkaniu FIS lub w trakcie zimy. W takim wypadku przewodniczący komitetu FIS ds. skoków narciarskich, przewodniczący podkomitetu do spraw planowania kalendarza oraz dyrektor Pucharu Świata otrzymają możliwość do wprowadzania zmian w kalendarzu Pucharu Świata oraz przepisach technicznych, w celu zwiększenia możliwości na organizację zawodów tego cyklu.

Zmiany nastąpiły także w kwestii zawodów drużynowych Pucharu Świata i Letniego Grand Prix. Od tej pory wymagane będzie sześć (a nie jak wcześniej - osiem) zespołów na starcie rywalizacji, aby konkurs został zaliczony do klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. W przypadku indywidualnych konkursów PŚ, wciąż pozostaje wymóg startu przedstawicieli co najmniej 8 reprezentacji narodowych.

Z regulaminu FIS zniknął przepis wprowadzony zaledwie kilka miesięcy temu, przed startem sezonu letniego. Mowa o zapisie dotyczącym automatycznego przeniesienia kwoty startowej reprezentacji na kolejny period w przypadku, gdy w trakcie aktualnego okresu startowego nie rozegrano ani jednego konkursu.

Ostatnia zmiana w regulaminie jest poświęcona kwestii zakwaterowania zawodników. Dotyczy ona weekendów Pucharu Świata z zawodami drużynowymi, kiedy to każda reprezentacja z minimalną kwotą startową (2-3) ma prawo wystawienia 4 zawodników. Pobyt wspomnianych skoczków z dodatkowej puli będzie musiał być zapewniony i opłacony przez organizatora na okres trwania całego weekendu.

Kwestia MŚ w lotach 2024

Podczas ostatniego posiedzenia Rady FIS nie wybrano gospodarza mistrzostw świata w lotach narciarskich, które mają się odbyć w 2024 roku. Wszystko za sprawą ubiegłorocznej decyzji Harrachova o wycofaniu swojej oferty. Czeska miejscowość była jedyną kandydaturą do organizacji tej imprezy, zgodnie z rotacją pomiędzy pięcioma właścicielami skoczni do lotów narciarskich.

W tej sytuacji Rada FIS postanowiła wydłużyć proces aplikacyjny o organizację MŚ w lotach 2024 do 1 marca 2021 roku. Działacze międzynarodowej federacji będą prowadzić rozmowy na temat czempionatu oraz rotacji gospodarzy z pięcioma komitetami organizacyjnymi zawodów na mamucich skoczniach oraz ich krajowymi związkami narciarskimi.

Mistrzostwa Świata Juniorów 2021-2024

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, FIS zgodziła się na prośbę Polskiego Związku Narciarskiego i postanowiła przełożyć MŚJ w Zakopanem na 2022 rok. Jednocześnie podjęto decyzję o podzieleniu przyszłorocznego czempionatu i przyznaniu organizacji dwóm miejscowościom. Jedna z nich będzie gościć biegi narciarskie, a druga - skoki narciarskie oraz kombinację norweską. Ogłoszenie organizatorów MŚJ 2021 ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Jednocześnie FIS przyjęła kandydaturę Kanadyjskiego Związku Narciarskiego do organizacji mistrzostw świata juniorów w 2023 roku. Gospodarzem tego wydarzenia będzie Whistler, które w 2010 roku było jedną z aren XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Rok później, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, MŚJ odbędą się w Planicy.

Nowi polscy członkowie komitetów FIS

Na prośbę krajowych związków narciarskich, Rada FIS zatwierdziła nowych członków komitetów, którzy będą pełnić swoją funkcję do końca obecnej kadencji i wyboru nowych władz na Kongresie FIS w Portoroz w czerwcu 2021 roku. Ze strony Polskiego Związku Narciarskiego wpłynęły nominacje dwóch osób na trzy stanowiska:

- Łukasz Kruczek został członkiem Komitetu FIS ds. skoków narciarskich, zastępując na tym stanowisku Adama Małysza.

- Ponadto Łukasz Kruczek został także członkiem Podkomitetu FIS ds. sprzętu i rozwoju skoków narciarskich, w miejsce Wojciecha Topora.

- Faustyna Malik została członkinią Podkomitetu FIS ds. oficjeli, przepisów i kontroli w skokach narciarskich, zastępując Wojciecha Topora.