FC w Kanderstegu: Austriackie podium, Juroszek osiemnasty

Niklas Bachlinger wygrał sobotni konkurs FIS Cup na skoczni w Kanderstegu (HS106). Reprezentant Austrii zwyciężył po skokach na odległość 101,5 m oraz 102,5 m. Najlepszy z Polaków, Kacper Juroszek zajął osiemnaste miejsce. Do finału awansowało czterech Biało-Czerwonych.

Pierwszą serię konkursową zdominowali reprezentanci Austrii. Liderem był Maximilian Ortner (102 m), który o 0,6 punktu wyprzedzał Stefana Rainera (102 m). Trzeci był Niklas Bachlinger (101,5 m), a czwarty Clemens Aigner (99 m). Piątą pozycję zajmował Niemiec Claudio Haas (96,5 m), a tuż za nim plasował się Szwajcar Andreas Schuler (98,5 m).

Do finału awansowało czterech reprezentantów Polski. Trzynasty na półmetku był Kacper Juroszek (93 m). Szesnaste miejsce zajmował Arkadiusz Jojko (91 m), dwudziesty szósty jest Jan Habdas (82 m), a dwudziesty ósmy - Mateusz Gruszka (83 m).

Już na pierwszej serii konkursowej udział zakończyli trzydziesty pierwszy Krzysztof Kieta (84,5 m), trzydziesty szósty Szymon Zapotoczny (81 m), trzydziesty siódmy Jarosław Krzak (75 m), trzydziesty dziewiąty Stanisław Ciszek (80 m) oraz czterdziesty szósty Stanisław Majerczyk (71,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12., 10. i 8. belki startowej.

W finale udany atak na najwyższy stopień podium wykonał Niklas Bachlinger. Reprezentant Austrii poszybował na odległość 102,5 m i pokonał swoich rodaków - Stefana Rainera (99,5 m) oraz Maximiliana Ortnera (99,5 m). Tuż za podium sklasyfikowany został najlepszy z zawodników gospodarzy, Andreas Schuler (99 m). Piąty był Clemens Aigner (95 m), a szósty Stefan Huber (97 m).

Kacper Juroszek w serii finałowej uzyskał wynik 88,5 metra i ostatecznie zakończył zawody na osiemnastej pozycji. Dwudziesty trzeci był Mateusz Gruszka (90 m), natomiast dwudziesty piąty Jan Habdas (87,5 m) przed Arkadiuszem Jojko (90 m).

Rundę finałową rozegrano w całości z 12. platformy. Zdyskwalifikowani zostali Justin Lisso oraz Daniel Tschofenig.

Liderem cyklu FIS Cup pozostał nieobecny w Szwajcarii Jewhen Marusiak (180 pkt.), który wyprzedza Nicolae Sorifna Mitrofana (125 pkt.) oraz Witalija Kaliniczenkę (114 pkt.). Najlepszy z Polaków, Kacper Juroszek z dorobkiem 13 punktów zajmuje czterdziestą pierwszą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Kanderstegu. Początek zawodów o 10:30. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.