FC w Szczyrku: Raimund wygrywa, Habdas jedenasty

Philipp Raimund wygrał środowy konkurs FIS Cup na skoczni Skalite (HS104) w Szczyrku. Reprezentant Niemiec triumfował dzięki próbom na odległość 103 m oraz 97 m. Drugie miejsce zajął Timon-Pascal Kahofer, a trzecie David Siegel. Najlepszy z Polaków, Jan Habdas był jedenasty. Punktowało pięciu Biało-Czerwonych.

Na półmetku zmagań na Skalitem prowadził Philipp Raimund. Reprezentant Niemiec wylądował na 103 metrze i wyprzedzał o punkt Timona-Pascala Kahofera (106,5 m) oraz o 5 pkt. Davida Siegela (102 m). Czwarty był Adrian Sell (99,5 m), piąty Moritz Baer (87 m), a szósty Mika Schwann (98 m).

Do finału awansowało pięciu Polaków. Dziewiąte miejsce zajmował Jan Habdas (93 m), natomiast dwunaste Mateusz Gruszka (89 m). Dwudziesty czwarty był Wiktor Pękala (83 m), dwudziesty szósty Adam Niżnik (79 m), zaś dwudziesty ósmy Krzysztof Leja (83 m).

Jarosław Krzak po skoku na odległość 80,5 metra zajął 32. lokatę i nie awansował do finału. Jego los podzielili trzydziesty siódmy Arkadiusz Jojko (84 m), czterdziesty siódmy Stanisław Ciszek (73 m) oraz sześćdziesiąty czwarty Karol Niemczyk (52,5 m). Kacper Juroszek został zdyskwalifikowany.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 5. i 6. belki startowej.

W finale Philipp Raimund wylądował na 97 metrze i triumfował z przewagą 3,1 punktu nad Timonem-Pascalem Kahoferem (94 m). Na najniższym stopniu podium stanął David Siegel 92 m), który wyprzedził Adriana Sella (90 m), Richarda Freitaga (95 m) oraz Clemensa Aignera (92,5 m).

Najlepszym z Polaków okazał się Jan Habdas, który po finałowej próbie na odległość 90,5 metra zakończył rywalizację na jedenastym miejscu. Dwudziesty drugi był Adam Niżnik (88,5 m), dwudziesty czwarty Krzystof Leja (85,5 m), zaś dwudziesty piąty Wiktor Pękala (82,5 m). Zdyskwalifikowany został Mateusz Gruszka, który tym samym zaliczył spadek na 30. miejsce.

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 7. platformy.

Zawody w Szczyrku były jedynymi w ramach 5. periodu obecnego sezonu FIS Cup. Dodatkowe miejsca startowe na zawody Pucharu Kontynentalnego w Willingen i Brotterode wywalczyły reprezentacje Niemiec, Austrii oraz Polski.

Liderem cyklu FIS Cup pozostał Stefan Huber (255 pkt.), który wyprzedza Niklasa Bachlingera (232 pkt.) oraz Clemensa Aignera (219 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski jest dwudziesty czwarty Tomasz Pilch (81 pkt.).

Kolejne zawody w ramach FIS Cup rozegrane zostaną w dniach 6-7 lutego w Lahti (HS100).