Strona główna • Puchar Świata

PŚ Pań w Ljubnie: Premierowy triumf Słowenek, Polki ósme

Reprezentacja Słowenii wygrała konkurs drużynowy Pucharu Świata pań na Logarskiej Dolinie (HS94) w Ljubnie. Zawodniczki gospodarzy po raz pierwszy osiągnęły taki sukces. Drugie miejsce zajęły Norweżki, a trzecie Austriaczki. Polki awansowały do finału i zakończyły zawody na ósmej pozycji.

Pierwsza seria konkursowa była popisem reprezentantek gospodarzy. Od mocnego uderzenia rozpoczęła Ema Klinec, która poszybowała na 96 metr. Tempa nie zwalniały Spela Rogelj (84,5 m), Ursa Bogataj (90 m) oraz Nika Kriznar (92,5 m). Na półmetku zmagań Słowenki wyprzedzały o 11,8 punktu drugą Norwegię oraz o 18,3 pkt. trzecią Austrię.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały ekipy Japonii, Niemiec, Rosji oraz Francji. Czołową ósemkę zamknęły Polki. Anna Twardosz (82 m), Joanna Szwab (70,5 m), Kinga Rajda (80 m) i Kamila Karpiel (83,5 m) awansowały tym samym do serii finałowej, walcząc do samego końca z drużynami Finlandii oraz Czech.

Klasyfikację zawodów zamknęły zespoły Kanady, Stanów Zjednoczonych oraz Rumunii.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 25., 24. i 23. belki startowej.

W finale Słowenki przypieczętowały swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach drużynowych Pucharu Świata. Ema Klinec (93 m), Spela Rogelj (85,5 m), Ursa Bogataj (91,4 m) i Nika Kriznar (88,5 m) pokonały drugie Norweżki o 17,9 punktu. Na najniższym stopniu podium stanęły Austriaczki, ze stratą 35,9 pkt. do zwyciężczyń.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Japonki, Niemki, Rosjanki oraz Francuzki. Polki w składzie: Anna Twardosz (81 m), Joanna Szwab (75,5 m), Kinga Rajda (79 m) oraz Kamila Karpiel (82 m) zakończyły rywalizację na ósmym miejscu.

Rundę finałową rozegrano z 23., 22. i 21. platformy.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej najlepsza okazała się Ema Klinec (96 m i 93 m) przed Maren Lundby (91,5 m i 92 m) i Sarą Takanashi (92 m i 90 m). Dwudziesta była Kamila Karpiel, dwudziesta szósta Anna Twardosz, dwudziesta ósma Kinga Rajda (79 m), a trzydziesta druga Joanna Szwab.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów prowadzą Słowenki (543 pkt.) przed Austriaczkami (489 pkt.) i Norweżkami (451 pkt.). Polki z dorobkiem 50 punktów zajmują ósmą lokatę.

Na niedzielę w Ljubnie zaplanowano konkurs indywidualny z udziałem Kamili Karpiel i Kingi Rajdy. Początek zawodów o 14:00. Wcześniej, bo o 12:45 rozpocznie się seria próbna.