FC w Oberhofie: Ortner wygrywa, Polacy poza finałem

Maximilian Ortner został zwycięzcą sobotniego konkursu FIS Cup na skoczni w Oberhofie (HS100). Reprezentant Austrii w swoich próbach poszybował na odległość 108,5 m oraz 102 m. Polacy nie awansowali do serii finałowej.

Maximilian Ortner znajdował się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Lider cyklu poszybował na odległość 108,5 metra i na półmetku rywalizacji wyprzedzał o 4,1 punktu Francisco Moertha (102 m). Trzeci był Philipp Raimund (102 m), czwarty Peter Resinger (102 m), piąty Kilian Maerkl (99,5 m), a szósty Jernej Presecnik (101 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Stefan Huber (100 m), Rok Masle (99 m) oraz Claudio Haas (98 m). Czołową dziesiątkę zamykał David Siegel (98,5 m).

Polacy nie awansowali do rundy finałowej. Kacper Juroszek po skoku na odległość 97 metrów zajął trzydziestą drugą pozycję. Trzydziesty szósty był Arkadiusz Jojko (90 m), czterdziesty pierwszy Jan Habdas (91 m), czterdziesty szósty Adam Niżnik (87 m) przed Mateuszem Gruszką (89 m), zaś pięćdziesiąty Szymon Zapotoczny (87,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 22. i 20. belki startowej.

W finale Maximilian Ortner przypieczętował triumf lotem na 102 metr. Austriak pokonał Philippa Raimunda (99 m) oraz Francisco Moertha (99 m). Tuż za podium znaleźli się Jernej Presecnik (103 m), Stefan Huber (99 m) oraz Rok Masle (9,5 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Kilian Maerkl (99 m). Ósmy był Mathis Contamine (97,5 m), dziewiąty David Siegel (101 m), a dziesiąty Peter Resinger (97 m).

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 22. platformy.

W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi Maximilian Ortner (550 pkt.) przed Stefanem Huberem (470 pkt.) i Clemensem Aignerem (335 pkt.). Najlepszy z Polaków, Tomasz Pilch (81 pkt.) zajmuje trzydzieste trzecie miejsce.

W niedzielę rozegrany zostanie finałowy konkurs sezonu FIS Cup. Początek zawodów o 12:15. Pół godziny wcześniej rozpocznie się seria próbna.