Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ w Oberstdorfie: Maren Lundby ze złotym medalem, Anna Twardosz w finale

Maren Lundby historyczną mistrzynią świata na dużej skoczni! Reprezentantka Norwegii została zwyciężczynią premierowego konkursu na obiekcie HS137 na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym Oberstdorf 2021. Mistrzyni olimpijska wygrała dzięki skokom na odległość 128 m oraz 130,5 m. Srebrny medal wywalczyła Sara Takanashi, a brązowy Nika Kriznar. Anna Twardosz awansowała do finału i zakończyła zawody na 24. pozycji.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybowała Maren Lundby. Mistrzyni olimpijska doleciała do 128 metra i na półmetku zmagań prowadziła z przewagą 3,6 punktu nad Niką Kriznar (126 m) oraz 4,6 punktu nad Maritą Kramer (126,5 m). Czwarte miejsce zajmowała Sara Takanashi (126 m), piąta była Silje Opseth (124 m), a szósta Irina Awwakumowa (122,5 m).

Czołową dziesiątkę pierwszej serii konkursowej skompletowały Ema Klinec (120 m), Chiara Hoelzl (120,5 m), Daniela Iraschko-Stolz (116,5 m) oraz Ursa Bogataj (117 m).

Awans do serii finałowej uzyskała Anna Twardosz. Polka oddała skok na odległość 100,5 metra i zajmowała dwudzieste piąte miejsce.

Na trzydziestej trzeciej pozycji rywalizację zakończyła Kinga Rajda (92 m). Tuż za nią sklasyfikowane zostały Kamila Karpiel (91 m) oraz Nicole Konderla (89 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 26. belki startowej.

W finale Maren Lundby przypieczętowała zwycięstwo lotem na odległość 130,5 metra. Norweżka została pierwszą w historii mistrzynią świata na dużej skoczni, pokonując o 8,7 punktu Sarę Takanashi (134 m). Trzecie miejsce zajęła Nika Kriznar (129 m). Tuż za podium ponownie uplasowała się Marita Kramer (127,5 m). Piąta była Silje Opseth, która nie ustała skoku na 138 metr. Na szóstej pozycji rywalizację zakończyła Ema Klinec (139,5 m).

Siódma była Irina Awwakumowa (126,5 m), ósma Chiara Hoelzl (133 m), dziewiąta Daniela Iraschko-Stolz (128 m), a dziesiąta Juliane Seyfarth (123 m).

Anna Twardosz w finale wylądowała na 108 metrze i awansowała na dwudziestą czwartą lokatę.

Serię finałową przeprowadzono z 27., 26., 24. i 23. platformy.

Dla pań to koniec rywalizacji w tegorocznych mistrzostwach świata. Do zakończenia kobiecego sezonu Pucharu Świata pozostała jeszcze rywalizacja w rosyjskim turnieju Blue Bird na skoczniach w Niżnym Tagile (20-21 marca) i Czajkowskim (26-28 marca).