Strona główna • Igrzyska Olimpijskie

250 dni do Pekinu. Wiatr nie zaskoczy Chińczyków?

Dokładnie za 250 ma odbyć się ceremonia otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Chińczycy na ostatniej prostej do imprezy czterolecia szykują nie tylko obiekty, ale i technologie mające pomóc podczas rywalizacji na poszczególnych arenach.


Gospodarze na nieco ponad pół roku przed startem wydarzenia chwalą się stworzeniem technologii, która może okazać się pomocna w kontekście zawodów rozgrywanych na otwartym powietrzu. Mowa o zaawansowanym systemie, który będzie dostarczał prognozy pogody do Pekinu i Zhangjiakou w prowincji Hebei.

- System może rejestrować obrazy w wysokiej rozdzielczości i aktualizować dokładne dane dotyczące temperatury śniegu, kierunku wiatru, prędkości wiatru i innych wskaźników co 10 minut. Model prognozy będzie dalej aktualizowany w celu zwiększenia dokładności - wyjaśnia Yu Hong, szef technologii w komitecie organizacyjnym Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022.

Kompleks skoczni Snow Ruyi w Zhangjiakou jest położony na wysokości ponad 1500 m n.p.m., co może mieć niebagatelne znaczenie dla organizmów rywalizujących tam zawodników. Dla porównania - arena w Pjongczangu znajdowała się na wysokości 700 m n.p.m. Do tej pory - z powodu pandemii COVID-19 - nie udało się przeprowadzić próby przedolimpijskiej. Jej aktualny termin to pierwszy weekend grudnia, kiedy Chińczycy spodziewają się przyjazdu skoczków w ramach Pucharu Kontynentalnego. Data zawodów pokrywa się z Pucharem Świata w Wiśle, przez co na azjatyckiej arenie nie sprawdzą się czołowe postacie polskiej reprezentacji.

Skocznie olimpijskie w Chinach to nadal wielka niewiadoma dla wszystkich liczących się ekip. O specyfice kompleksu w Zhangjiakou niedawno wypowiedział się Robert Hrgota, szkoleniowiec słoweńskiej kadry narodowej, który widział nagrania z nowych obiektów. - Posiadam materiały wideo z pierwszych prób. Trudno o porównanie, ponieważ skakali tylko Chińczycy, natomiast mam pewne wyobrażenie na temat tego, czego się spodziewać. To skocznie porównywalne z wieloma współczesnymi, natomiast Planica jest dość podobna. Rzucę jeszcze na to okiem, natomiast nie zawracałbym sobie tym zbytnio głowy. Dobrze przygotowany zawodnik poradzi sobie na skoczni normalnej, a także mamuciej - stwierdził trener w rozmowie z siol.net.

Chińczycy przy okazji budowy skoczni zwracali uwagę na kwestie pogodowe. Futurystyczna konstrukcja areny ma ograniczyć wpływ wiatru na rywalizację o medale olimpijskie. Azjaci w tym celu ściśle współpracowali z europejskimi ekspertami. Przed przystąpieniem do budowy stworzono między innymi wietrzną symulację topografii terenu i trójwymiarowy model w oparciu o dane klimatyczne i strategiczne punkty planowanego obiektu

ZIO w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku. Przed czterema laty w Pjongczangu złote krążki zdobyli Andreas Wellinger (normalna skocznia), Kamil Stoch (duży obiekt), Maren Lundby (konkurs kobiet) i reprezentacja Norwegii (zawody drużynowe). W Chinach w olimpijskim programie zadebiutuje rywalizacja mieszanych ekip.