FC w Einsiedeln: Wygrana Aignera, Habdas szósty

Clemens Aigner wygrał niedzielne zawody FIS Cup na skoczni w Einsiedeln (HS117). Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 111,5 m oraz 116 m. Drugi był Felix Hoffmann, a trzeci Thomas Diethart. Na szóstej pozycji rywalizację zakończył Jan Habdas. Do finału awansowało pięciu Polaków.

Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Austrii, którzy zajęli siedem z ośmiu czołowych lokat. Liderem był Julijan Smid (114,5 m), który wyprzedzał Clemensa Aignera (111,5 m) oraz Stefana Hubera (105,5 m). Tuż za czołową trójką plasowali się Niemiec Felix Hoffmann (105 m), Francisco Moerth (106,5 m) oraz Elias Medwed (108,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Marco Woergoetter (108,5 m), Thomas Diethart (108 m) oraz Andreas Schuler (111,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Marinus Kraus (108,5 m).

Do finału awansowało pięciu reprezentantów Polski. Dwunaste miejsce na półmetku zajmował Jan Habdas (106,5 m). Siedemnasty był Adam Niżnik (103 m) tuż przed Marcinem Wróblem (108 m), dwudziesty pierwszy Szymon Zapotoczny (103,5 m), a trzydziesty Szymon Jojko (100,5 m).

Na trzydziestej pierwszej pozycji rywalizację zakończył Mateusz Gruszka (96,5 m). Trzydziesty dziewiąty był Klemens Joniak (94 m), natomiast czterdziesty szósty Arkadiusz Jojko (84 m).

W finale na najwyższy stopień podium wskoczył Clemens Aigner. Reprezentant Austrii wylądował na 116 metrze i pokonał o 10,2 punktu Felixa Hoffmanna (116,5 m). Na trzeciej pozycji zawody zakończył Thomas Diethart (114 m), a tuż za podium znaleźli się Francisco Moerth (113,5 m) i Stefan Huber (112 m).

Udany występ zaliczył Jan Habdas, który po finałowej próbie na odległość 113,5 metra awansował na szóstą lokatę, przed Eliasem Medwedem (110,5 m) i Marco Woergoetterem (109 m). Lider na półmetku, Julijan Smid (105,5 m) ostatecznie był dziewiąty, natomiast czołową dziesiątkę zamknął Clemens Leitner (115,5 m).

Marcin Wróbel z wynikiem 116 metrów zajął szesnastą lokatę, tuż przed Adamem Niżnikiem (110 m). Dwudziesty drugi był Szymon Zapotoczny (105 m), zaś trzydziesty - Szymon Jojko (102 m).

Cały niedzielny konkurs rozegrano z 14. belki startowej.

Liderem cyklu FIS Cup pozostał Mika Schwann (340 pkt.), który wyprzedza Justina Lisso (235 pkt.) oraz Lucę Rotha i Clemensa Aignera (po 180 pkt.). Najlepszym z grona Polaków jest siedemnasty Jan Habdas (93 pkt.).

Zawody w Einsiedeln zakończyły pierwszy period sezonu 2021/2022. Dodatkowe miejsca startowe na drugi okres startowy w Letnim Pucharze Kontynentalnym wywalczyły reprezentacje Austrii, Niemiec i Finlandii.

Kolejne zawody zaliczane do cyklu FIS Cup rozegrane zostaną za tydzień, 4-5 września w słoweńskim Ljubnie (HS94).