FC w Lahti: Fussenegger ponownie zwycięski, Habdas trzeci!

Andre Fussenegger wygrał niedzielne zawody FIS Cup na skoczni Salpausselka (HS100) w Lahti. Reprezentant Austrii zwyciężył dzięki skokom na odległość 101 m oraz 97 m. Drugie miejsce zajął Niemiec Felix Hoffmann, a trzeci był Jan Habdas.

W pierwszej serii rywalom odleciał Andre Fussenegger. Zwycięzca sobotniego konkursu poszybował na 101 metr i na półmetku rywalizacji wyprzedzał o 0,7 punktu Francisco Moertha oraz o 0,9 pkt. Felixa Hoffmanna (98,5 m). Czwarte miejsce zajmował Jan Habdas (94 m), a piąty był Adam Niżnik (96 m).

Czołową dziesiątkę rundy uzupełniali Janni Reisenauer (93,5 m), Louis Obersteiner (89,5 m), Julijan Smid (91 m), Henri Kavilo (85,5 m) oraz Kasperi Valto (84 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16. i 15. belki startowej.

W finale Andre Fussenegger lotem na 97 metr przypieczętował drugą z rzędu wygraną. Austriak triumfował z przewagą 1,4 punktu nad Felixem Hoffmannem (96 m). Na najniższym stopniu podium stanął Jan Habdas (92 m). Reprezentant Polski okazał się lepszy od Louisa Obersteinera (93 m) i Francisco Moertha (90 m).

Kolejne pozycje zajęli Janni Reisenauer (89 m) oraz Julijan Smid (90 m). Adam Niżnik z wynikiem 86 metrów zakończył rywalizację na ósmym miejscu, przed Henrim Kavilo (84,5 m) i Kasperim Valto (87 m).

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 15. platformy.

Liderem cyklu pozostał Janni Reisenauer (450 pkt.), który minimalnie wyprzedza Francisco Moertha (447 pkt.) oraz Felixa Hoffmanna (440 pkt.). Jan Habdas z dorobkiem 357 punktów awansował na czwarte miejsce.

Zawody w Lahti zakończyły igelitową część obecnego sezonu cyklu FIS Cup, a także 2. period rozgrywek. Dodatkowe miejsce startowe na pierwsze konkursy zimowego Pucharu Kontynentalnego w Zhangjiakou (4-5 grudnia), Vikersund (11-12 grudnia) i Ruce (18-19 grudnia) wywalczyły reprezentacje Austrii, Niemiec, Słowenii. Janowi Habdasowi do powiększenia limitu dla Polski zabrakło szesnastu punktów.

Kolejne konkursy zaliczane do cyklu FIS Cup rozegrane zostaną już na śniegu, 12-13 listopada na skoczni Lugnet (HS100) w Falun.