LGP w Klingenthal: R. Kobayashi nokautuje rywali, Kubacki czwarty w konkursie i drugi w cyklu!

Ryoyu Kobayashi pewnie zwyciężył w finałowym konkursie Letniego Grand Prix na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Reprezentant Japonii wygrał dzięki skokom na odległość 138 m oraz 140 m. Drugi był triumfator całego cyklu, Halvor Egner Granerud, a trzeci Johann Andre Forfang. Czwartą pozycję zajął Dawid Kubacki, który zakończył cały sezon LGP na drugiej lokacie. Do finału awansowało czterech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej rywalom odleciał Ryoyu Kobayashi. Reprezentant Japonii wylądował na 138 metrze i wyprzedzał o 15,1 punktu kolegę z kadry, Yukiyę Sato (131,5 m) oraz o 16,7 pkt. Norwega Johanna Andre Forfanga (134,5 m). Czwarty był Danił Sadrejew (133 m), piąty Viktor Polasek (132,5 m), zaś szósty Gregor Deschwanden (133 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Dawid Kubacki (131 m), który tracił 5,5 punktu do miejsca na podium. W czołowej dziesiątce plasowali się Halvor Egner Granerud (129 m), Anze Lanisek (129,5 m) oraz Daniel Andre Tande (129 m).

Do finału awansowało włącznie czterech Polaków. Oprócz Kubackiego, sztuki tej dokonali osiemnasty Piotr Żyła (126 m), dwudziesty siódmy Kamil Stoch (125,5 m) oraz dwudziesty dziewiąty Jakub Wolny (121,5 m).

Stefan Hula z wynikiem 113,5 metra zakończył udział w konkursie na czterdziestej drugiej pozycji. Czterdziesty czwarty był Andrzej Stękała (113 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16. belki startowej.

W finale Ryoyu Kobayashi przypieczętował piąty w karierze triumf w zawodach Letniego Grand Prix lotem na odległość 140 metrów. Japończyk pokonał różnicą 24,1 punktu drugiego Halvora Egnera Graneruda (140 m). Na najniższym stopniu podium stanął Johann Andre Forfang (135 m). Czwarty był Dawid Kubacki (132 m), piąty Constantin Schmid (134,5 m), a szósty Anze Lanisek (131,5 m).

Czołową dziesiątkę konkursową skompletowali Yukiya Sato (132 m), Karl Geiger (136 m), Marius Lindvik (133,5 m) oraz Gregor Deschwanden (130 m).

Jakub Wolny w finale uzyskał wynik 135,5 metra i zakończył zawody na Vogtland Arenie na czternastym miejscu. Dwudziesty był Piotr Żyła (128 m), zaś dwudziesty pierwszy Kamil Stoch (131 m).

Rundę finałową rozegrano w całości z 18. platformy.

Konkurs w Klingenthal zakończył tegoroczną edycję Letniego Grand Prix. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Halvor Egner Granerud (380 pkt.), który wyprzedził Dawida Kubackiego (242 pkt.) oraz Jana Hoerla (225 pkt.). Na szóstej pozycji rywalizację zakończył Jakub Wolny (203 pkt.). Punktowało 94 zawodników z dwudziestu jeden reprezentacji narodowych.

W klasyfikacji Letniego Pucharu Narodów najlepsi okazali się Norwegowie (1251 pkt.) przed Austriakami (773 pkt.) oraz Polakami (772 pkt.).

Inauguracja nowego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich rozpocznie się w dniach 20-21 listopada na skoczni Aist (HS134) w Niżnym Tagile.