PŚ Pań w Lillehammer: Althaus wygrywa, Kramer odzyskuje prowadzenie w cyklu

Katharina Althaus została zwyciężczynią sobotnich zawodów Pucharu Świata pań na skoczni Lysgaardsbakken (HS98) w Lillehammer. Reprezentantka Niemiec wygrała dzięki skokom na odległość 96 m oraz 95,5 m. Druga była Marita Kramer, która odzyskała prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Podium uzupełniła Ursa Bogataj. Kinga Rajda nie awansowała do finału.

Po pierwszej serii pozycję liderki zajmowała Katharina Althaus (96 m). Reprezentantka Niemiec wyprzedzała Maritę Kramer (95 m) oraz Ursę Bogataj (95,5 m). Czwarta była Silje Opseth (97 m), piąta Nika Kriznar (95 m), a szósta Daniela Iraschko-Stolz (93,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Ema Klinec (88 m), Eva Pinkelnig (94 m) oraz Sara Takanashi (92 m). Czołową dziesiątkę zamykała Jerneja Brecl (95,5 m).

Kinga Rajda oddała skok na odległość 78,5 metra i zakończyła zawody na trzydziestej siódmej pozycji.

Pierwszą serię rozegrano z 11., 10., 9. i 8. belki startowej.

W finale Katharina Althaus przypieczętowała zwycięstwo skokiem na odległość 95,5 metra. Niemka wyprzedziła o 4,9 punktu Maritę Kramer (95,5 m) oraz o 5,8 pkt. Ursę Bogataj (96,5 m). Tuż za podium zawody zakończyły Silje Opseth (96 m), Nika Kriznar (92,5 m) oraz Sara Takanashi (92,5 m).

Siódme miejsce zajęła Daniela Iraschko-Stolz (90,5 m), ósma była Eva Pinkelnig (89 m), dziewiąta Ema Klinec (87,5 m), a dziesiąta Lisa Eder (88,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 9. i 8. platformy.

Na prowadzenie w Pucharze Świata powróciła Marita Kramer (230 pkt.), która wyprzedza Emę Klinec (209 pkt.) oraz Katharinę Althaus (205 pkt.).

W Pucharze Narodów liderują Słowenki (605 pkt.) przed Austriaczkami (595 pkt.) i Niemkami (370 pkt.).

W niedzielę rywalizacja w Lillehammer przenosi się na dużą skocznię (HS140). O 15:00 rozpocznie się trening, zaś o 16:00 kwalifikacje do zaplanowanego na 17:30 konkursu.