PŚ Pań w Klingenthal: Zwycięstwo Marity Kramer, Rajda poza finałem

Marita Kramer wygrała piątkowy konkurs Pucharu Świata pań na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal. Reprezentantka Austrii triumfowała dzięki skokom na odległość 133 m oraz 124,5 m. Drugie miejsce zajęła Silje Opseth, a trzecia była Ursa Bogataj. Kinga Rajda nie awansowała do finału.

Marita Kramer prowadziła już po pierwszej serii. Reprezentantka Austrii wylądowała na 133 metrze i wyprzedzała o 0,6 punktu Silje Opseth (133,5 m) oraz o 9,4 pkt. Ursę Bogataj (129,5 m). Czwarta była Nika Kriznar (129 m), piąta Sara Takanashi (130 m), a szósta Katharina Althaus (120,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Kaori Iwabuchi (126 m), Daniela Iraschko-Stolz (124,5 m) oraz Yuki Ito (125,5 m). Czołową dziesiątkę zamykała Eva Pinkelnig (120,5 m).

Kinga Rajda w swojej próbie wylądowała na 95 metrze i zakończyła udział w piątkowych zawodach na Vogtland Arenie na 34. miejscu.

Pierwszą serię treningową rozegrano z 22., 21. i 20. belki startowej.

W finale Marita Kramer uzyskała 124,5 metra i tym samym odniosła jedenaste pucharowe zwycięstwo w karierze. Liderka Pucharu Świata wyprzedziła o 2,6 punktu Silje Opseth (123,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Ursa Bogataj (127 m), która okazała się lepsza od Niki Kriznar (125 m), Sary Takanashi (125 m) oraz Kaori Iwabuchi (118 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończyła Katharina Althaus (115 m). Ósma była Daniela Iraschko-Stolz (114,5 m), dziewiąta Eva Pinkelnig (115 m), natomiast dziesiąta Spela Rogelj (120,5 m).

Rundę finałową rozegrano w całości z 20. platformy.

Dzięki wygranej, Marita Kramer (430 pkt.) umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Reprezentantka Austrii wyprzedza Katharinę Althaus (321 pkt.) oraz Ursę Bogataj (290 pkt.).

W Pucharze Narodów liderują Austriaczki (1020 pkt.) przed Słowenkami (933 pkt.) oraz Niemkami (554 pkt.).

Na sobotę zaplanowano drugi konkurs pań w Klingenthal. Początek zawodów o 10:30, zaś półtorej godziny wcześniej rozpoczną się kwalifikacje.