FC w Notodden: Austriacka dominacja, triumf Aignera

Clemens Aigner został zwycięzcą piątkowego konkursu cyklu FIS Cup na skoczni w Notodden (HS98). Reprezentant Austrii triumfował dzięki skokom na odległość 96 m oraz 97 m. Drugi był Francisco Moerth, a trzeci Hannes Landerer. Polacy w komplecie awansowali do finału, zaś najlepszy z nich, Kacper Juroszek zajął osiemnaste miejsce.

Pierwsza runda konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Austrii, którzy zajęli pierwsze sześć lokat. Liderem był Hannes Landerer (99 m), który wyprzedzał Francisco Moertha (96,5 m) oraz Clemensa Aignera (96 m). Czwarte miejsce zajmował Mika Schwann (94,5 m), piąte Markus Rupitsch (91,5 m), a szóste Marco Woergoetter (94 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Claudio Haas (96 m), Richard Freitag (96,5 m) oraz Fredrik Gran (96 m). Czołową dziesiątkę zamykał Niklas Bachlinger (96 m).

Polacy w komplecie awansowali do finału. Trzynasty na półmetku był Kacper Juroszek (92,5 m). Dwudziestą piątą pozycję zajmowali ex aequo Arkadiusz i Szymon Jojko (kolejno 84,5 m i 84 m), zaś na dwudziestym siódmym miejscu plasował się Adam Niżnik (83,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 18., 17. i 16. belki startowej.

W finale po zwycięstwo poszybował Clemens Aigner, który wylądował na 97 metrze. Austriak triumfował z przewagą 3,9 punktu nad Francisco Moerthem (95,5 m) oraz 4,6 pkt. nad Hannesem Landererem (95 m). Czwarty był Mika Schwann (96,5 m), a piąty Markus Rupitsch (98 m).

Najlepszym zawodnikiem spoza Austriaków okazał się Richard Freitag (94,5 m), który zajął szóstą pozycję. Siódmy był Marco Woergoetter (94 m), ósmy Timon-Pascal Kahofer (93,5 m), a dziewiąty Justin Lisso (94, m). Pierwszą dziesiątkę skompletował Niklas Bachlinger (92 m).

Kacper Juroszek w finale uzyskał 91,5 metra i ostatecznie zajął osiemnaste miejsce. Dwudziesty piąty był Szymon Jojko (87 m), a tuż za nim uplasowali się Arkadiusz Jojko (83 m) i Adam Niżnik (85 m).

Serię finałową przeprowadzono z 16. platformy.

W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi Francisco Moerth (772 pkt.) przed Clemensem Aignerem (536 pkt.) oraz Janem Habdasem (487 pkt.).

Drugi konkurs w Notodden zaplanowano na niedzielę. Początek rywalizacji o 14:00. Z kolei o 12:45 rozpocznie się seria próbna.