Strona główna • Puchar Świata

Dla kogo kara? Mika Jukkara o walce z nieregulaminowym sprzętem

W przedświątecznej części Pucharu Świata 2021/22 doszło do dziewiętnastu dyskwalifikacji. Cztery dotyczyły reprezentantów Rosji, po dwie - Norwegii, Polski i Słowenii, a po jednej - Chin, Estonii, Francji, Japonii, Kazachstanu, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Ukrainy i Włoch. Mika Jukkara, który w tym roku zastąpił Seppa Gratzera w roli kontrolera sprzętu, opowiedział nam o pierwszych tygodniach pracy pośród elity.


- Za młodu byłem skoczkiem narciarskim. Nie byłem zbyt dobry, natomiast próbowałem swoich sił przez dziesięć lat. Z zawodu jestem pedagogiem. W przeszłości pracowałem w firmie Scania, czyli dla przedsiębiorstwa zajmującego się między innymi produkcją samochodów ciężarowych. To szwedzka firma, natomiast moje biuro mieściło się w Helsinkach. Pochodzę z Lahti i mieszkam tam od urodzenia, tam głównie skakałem na nartach. Byłem też członkiem komitetu organizacyjnego Pucharu Świata w Lahti. Przez około trzynaście lat pełniłem rolę szefa zawodów - przedstawia się 57-letni Fin przed kamerą Skijumping.pl.

Jukkara uczył się nowej roli pod okiem Seppa Gratzera. - Pracę kontrolera sprzętu FIS oficjalnie rozpocząłem w czerwcu tego roku. Jestem szczęściarzem, ponieważ Sepp Gratzer towarzyszył mi podczas Letniego Grand Prix, dzięki czemu miałem możliwość sporo się nauczyć. Raz jeszcze chciałbym podziękować mu za pomoc - podkreśla następca Austriaka.

- Mam doświadczenie w kwestii sprzętu skokowego. Byłem jego kontrolerem na poziomie krajowym w Finlandii. W ojczyźnie robiłem to od wielu lat, a do tego edukowałem delegatów technicznych oraz kontrolerów sprzętu. Dzięki temu było mi nieco łatwiej zacząć, ale to oczywiście zupełnie inny i znacznie wyższy poziom. Nabyłem sporo wiedzy podczas letniego sezonu i jak do tej pory jest bardzo ciekawie! Zdaję sobie sprawę, że nadchodzą nowe wyzwania, ponieważ to olimpijski sezon. Wokół wszystkich zespołów dużo się dzieje, a do tego jest spora presja, także na mnie - kontynuuje działacz z Kraju Tysiąca Jezior.

Tej zimy Fin ukarał dwóch naszych skoczków. W Wiśle dotknęło to Macieja Kota, z kolei Paweł Wąsek został zdyskwalifikowany w Klingenthal. - Do tej pory większość nieprawidłowości dotyczyła kombinezonów. Mam na myśli obszary dotyczące ramion i bioder. Zazwyczaj to tam kostiumy są zbyt duże. Dyskwalifikacje dotykały Polaków, ale też inne reprezentacje. Staram się działać możliwie sprawiedliwie i kontrolować wszystkie zespoły po równo. Oczywiście, większe zespoły są częściej sprawdzane, ponieważ wystawiają więcej zawodników. Do tej pory jestem dość usatysfakcjonowany z tego, że kombinezony wszystkich ekip są podobnych rozmiarów. To jest uczciwe. Zależy mi na stwarzaniu uczciwych warunków skoczkom i reprezentacjom. To mój cel - zaznacza Jukkara.

Jak działa Fin w trakcie pucharowego weekendu? - Losowo wybieram zawodników z poszczególnych ekip. Rekordem tego sezonu jest udział drużyn z 19 krajów. Wybieram kilka zespołów, a następnie wzywam na kontrolę pojedynczych zawodników. Jeśli coś jest nie tak, wówczas daję skoczkowi ostrzeżenie. To prowadzi do sytuacji, iż następnego dnia, bądź w kolejnym tygodniu, wzywam go do ponownej kontroli. Wtedy przyglądam się wszystkiemu jeszcze raz i puszczam, jeśli nie ma nieprawidłowości. Pragnę podkreślić, iż nie wzywam zawodników z jednej drużyny częściej od przedstawicieli innych ekip - wyjaśnia w rozmowie ze Skijumping.pl.

Kary Jukkary w PŚ 2021/22
Lp. Zawodnik Kraj Powód Miejse Data Seria
1 SONG Qiwu Kombinezon Niżny Tagił 19.11.2021 Kwalifikacje
2 SADREJEW Danił Kombinezon Niżny Tagił 20.11.2021 I seria
3 WASSILJEW Danił Kombinezon Niżny Tagił 21.11.2021 Kwalifikacje
4 KOBAYASHI Ryoyu Kombinezon Niżny Tagił 21.11.2021 Kwalifikacje
5 CONTAMINE Mathis Kombinezon Ruka 26.11.2021 Kwalifikacje
6 IPCIOGLU Fatih Arda Kombinezon Ruka 27.11.2021 I seria
7 MANKOW Ilja Kombinezon Ruka 27.11.2021 I seria
8 KOT Maciej Kombinezon Wisła 03.12.2021 Kwalifikacje
9 MANKOW Ilja Kombinezon Wisła 03.12.2021 Kwalifikacje
10 PREVC Domen Kombinezon Wisła 05.12.2021 I seria
11 KLIMOW Jewgienij Kombinezon Wisła 05.12.2021 II seria
12 CECON Francesco Kombinezon Klingenthal 10.12.2021 Kwalifikacje
13 FANNEMEL Anders Kombinezon Klingenthal 10.12.2021 Kwalifikacje
14 BICKNER Kevin Kombinezon Klingenthal 12.12.2021 Kwalifikacje
15 PREVC Domen Kombinezon Klingenthal 12.12.2021 Kwalifikacje
16 WĄSEK Paweł Kombinezon Klingenthal 12.12.2021 I seria
17 WASKUL Andrij Kombinezon Engelberg 17.12.2021 Kwalifikacje
18 AIGRO Artti Kombinezon Engelberg 17.12.2021 Kwalifikacje
19 VILLUMSTAD Fredrik Kombinezon Engelberg 18.12.2021 I seria

Regularne i skrupulatne kontrole nie odciągają skoczków i trenerów od prób manipulowania sprzętem. Na belce startowej często widać nadmiar materiału w strojach poszczególnych zawodników. - To wyzwanie także dla mnie, by w odpowiedni sposób mierzyć stroje. Wypracowałem pewne metody mierzenia kombinezonów, dzięki czemu teraz działa to nieco lepiej. Musimy pamiętać, że mierzymy zawodników w momencie, kiedy rozstawiają nogi ona szerokość 40 cm. Na belce startowej nogi nie są rozstawione tak szeroko. Czasem z tego powodu na belce wygląda to gorzej niż w rzeczywistości. To jedno z moich zadań, by dokonywać właściwych pomiarów. Staram się to robić dokładnie. Ekipy mają tutaj już niewielki margines - twierdzi Jukkara.

Czy Jukkara dostrzega sztuczki, które pozwalają skoczkowi odpowiednio naciągnąć strój przed kontrolą? - Oczywiście, zawodnicy starają się dotknąć granicy, ale czasem ją przekraczają. Skoczek podczas kontroli musi przyjąć zrelaksowaną postawę. Kiedy stoi zbyt napięty, wówczas odczekuję chwilę - zdradza Fin.

- Wydźwięk ze strony zespołów jest taki, że istnieje coraz większa sprawiedliwość sprzętowa. To dobra sytuacja, gdy zawodnicy z wszystkich reprezentacji mają podobne kombinezony. Nawet jeśli czyiś bywa za duży, bądź za mały - mówi.

- Przygotowywaniem kombinezonów zajmują się specjaliści. To mistrzowie. Każda z drużyn planuje wszystko precyzyjnie. Używają do tego technologii i komputerów. Staram się wyłapywać nieścisłości - dodaje następca Gratzera.

- Nie korzystam z publicznych zdjęć. Używam wewnętrznych zasobów FIS. Na co dzień obserwuję zawodników podczas wszystkich serii i staram się wyłapywać tych, których warto skontrolować. Fotografie czasami nie oddają realnego stanu rzeczy. Trudno wnioskować coś w rzeczywistości na bazie zdjęć - tłumaczy.

- To praca pełna wyzwań, ale dająca frajdę. Do tej pory podoba mi się. Zawsze jestem otwarty na rozmowę z zawodnikami czy członkami sztabów szkoleniowych. Uważam, że dobrze dogaduję się z ekipami. Może powinniśmy wrócić do tej kwestii po sezonie <śmiech>... - kończy.

Z Miką Jukkarą rozmawiał Tadeusz Mieczyński