Strona główna • Fińskie Skoki Narciarskie

Janne Ahonen na podium Mistrzostw Finlandii (wideo)

Antti Aalto został mistrzem Finlandii w skokach narciarskich, rozegranych w niedzielę na skoczni w Lahti (HS130). Drugie miejsce zajął Eetu Nousiainen, ale najgłośniej po zawodach jest o brązowym medaliście. Na najniższym stopniu podium stanął bowiem blisko 45-letni Janne Ahonen. U kobiet triumfowała Jenny Rautionaho.

Po pierwszej serii na prowadzeniu był Antti Aalto, który wylądował na 121 metrze. Tuż za nim, ze stratą 4,1 punktu, znajdował się Eetu Nousiainen (119 m). Wspomniana dwójka miała wyraźną przewagę punktową nad pozostałymi zawodnikami. Trzeci na półmetku Kasperi Valto (113 m) tracił 14,8 pkt. do wyższej lokaty. Czwarty był Kalle Heikkinen (111 m), piąty Vilho Palosaari (110,5 m), a szósty Janne Ahonen (110 m).

To właśnie niespełna 45-letni dwukrotny zdobywca Pucharu Świata okazał się bohaterem serii finałowej. W drugiej próbie wylądował bowiem na 116 metr i wskoczył na najniższy stopień podium krajowych mistrzostw. Tuż za weteranem uplasowali się Kasperi Valto (114 m), Arttu Pohjola (113,5 m) oraz Vilho Palosaari (110 m).

W pojedynku o tytuł mistrza Finlandii górą okazał się Antti Aalto (122,5 m), który ostatecznie wyprzedził o 12 punktów Eetu Nousiainena (119,5 m).

W konkursie kobiet po złoto sięgnęła Jenny Rautionaho (103,5 m i 115,5 m), która zwyciężyła z przewagą 44,9 punktu nad Julią Kykkaenen (100 m i 96 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Julia Tervahartiala (88 m i 88 m), która tym samym... zamknęła listę wyników.

Wczoraj na tej samej skoczni, bez udziału Ahnena, rozegrano zawody z cyklu Modeo Cup. Miejscami na podium podzielili się Antti Aalto, Eetu Nousiainen i Arttu Pohjola.