PŚ w Lahti: Triumf Krafta, Żyła trzeci!

Stefan Kraft został zwycięzcą piątkowego konkursu indywidualnego Pucharu Świata na Salpausselce (HS130) w Lahti. Reprezentant Austrii triumfował dzięki skokom na odległość 124,5 m oraz 131 m. Drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud, a trzeci był Piotr Żyła. Awans do finału wywalczyło trzech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej, rozgrywanej w zmiennych warunkach i przy opadach śniegu, najlepszy okazał się Ulrich Wohlgenannt. Lider Pucharu Kontynentalnego poszybował na 126 metr i na półmetku rywalizacji w Lahti miał 0,3 punktu przewagi nad Stefanem Kraftem (124,5 m). Trzecie miejsce zajmował Markus Eisenbichler (127 m), czwarty był Halvor Egner Granerud (127,5 m), a piąty Jewgienij Klimow (119,5 m).

Piotr Żyła oddał skok na odległość 120,5 metra i na półmetku zmagań zajmował szóstą lokatę ex aequo z Karlem Geigerem (122 m). Ósmy był Ryoyu Kobayashi (122 m), dziewiąty Jan Hoerl (121 m), natomiast dziesiąty Cene Prevc (120,5 m) wspólnie z Eetu Nousiainenem (118 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Kamil Stoch z wynikiem 118,5 metra zajmował dwudziestą pierwszą lokatę. Dwudziesty piąty był natomiast Dawid Kubacki (120,5 m).

Kacper Juroszek wylądował na 115 metrze i zakończył rywalizację na trzydziestej drugiej pozycji. Pięćdziesiąty pierwszy był Stefan Hula (102 m), a pięćdziesiąty dziewiąty Paweł Wąsek (97,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 13. belki.

W finale po 23. pucharowe zwycięstwo w karierze poszybował Stefan Kraft. Reprezentant Austrii wylądował na 131 metrze i ostatecznie triumfował z przewagą 14,9 punktu nad Halvorem Egnerem Granerudem (125,5 m). Trzecie miejsce wywalczył Piotr Żyła, który awansował z szóstej pozycji dzięki próbie na odległość 129,5 metra. Polak przegrał o 0,2 punktu z obrońcą Kryształowej Kuli, ale okazał się o 0,1 punktu lepszy od Markusa Eisenbichlera (125 m). Piąty był lider Pucharu Świata, Karl Geiger (127,5 m).

Prowadzący na półmetku, Ulrich Wohlgenannt ostatecznie był szósty po skoku na 118 metr. Siódmy był Ryoyu Kobayashi (127,5 m), ósmy Peter Prevc (128 m), zaś dziewiąty Cene Prevc (124,5 m) ex aequo z Gregorem Deschwandenem (130,5 m).

Dawid Kubacki dzięki próbie na odległość 124,5 metra awansował na trzynaste miejsce. Kamil Stoch wylądował na 117 metrze i uplasował się na dwudziestej czwartej pozycji.

Rundę finałową przeprowadzono z 13. i 12. platformy startowej.

Piotr Żyła po raz osiemnasty w karierze, a pierwszy w obecnym sezonie stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Mistrz świata z Oberstdorfu ma w swoim dorobku dwa zwycięstwa, pięć drugich oraz jedenaście trzecich miejsc. To także 236. indywidualne polskie podium w zawodach tej rangi.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Karl Geiger (1234 pkt.) z przewagą 12 punktów nad Ryoyu Kobayashim (1222 pkt.). Na trzeciej pozycji umocnił się Halvor Egner Granerud (990 pkt.). Dwudziesty jest Piotr Żyła (248 pkt.), a dwudziesty pierwszy Kamil Stoch (233 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Niemcy (4043 pkt.) przed Austriakami (3754 pkt.) i Norwegami (3583 pkt.). Polacy z dorobkiem 1292 punktów zajmują szóstą pozycję.

Na sobotę zaplanowano konkurs drużynowy w Lahti z udziałem dziewięciu reprezentacji. Polacy wystąpią w składzie: Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Początek zawodów o 16:30 czasu polskiego, zaś o 15:15 rozpocznie się seria próbna.