PŚ w Lahti: Triumf Austrii, Polska siódma, dyskwalifikacja Wąska

Reprezentacja Austrii wygrała sobotni konkurs drużynowy Pucharu Świata na Salpausselce (HS130) w Lahti. Świeżo upieczeni mistrzowie olimpijscy wyprzedzili zespoły Słowenii i Niemiec. Polacy po dyskwalifikacji Pawła Wąska w serii finałowej zajęli siódmą pozycję.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowali się Słoweńcy. Podopieczni Roberta Hrgoty rozpoczęli zawody od drugiej pozycji po próbie Zigi Jelara (126 m). Następnie na pierwszą lokatę wysunął ich Cene Prevc (124 m), zaś pozycję lidera utrzymali Timi Zajc (122,5 m) oraz Peter Prevc (123,5 m).

Na drugiej pozycji plasowali się Austriacy. Ekipa w składzie Jan Hoerl (126,5 m), Clemens Aigner (119 m), Ulrich Wohlgenannt (117,5 m) oraz Stefan Kraft (130 m) traciła zaledwie 0,6 punktu do liderów.

Trzecie miejsce, z ponad 20-punktową stratą do drugich Austriaków, zajmowali Norwegowie. Marius Lindvik (127,5 m), Robert Johansson (120 m), Daniel Andre Tande (116 m) oraz Halvor Egner Granerud (120,5 m) mieli 1,4 punktu przewagi nad czwartymi Niemcami.

Polacy przez większość rundy zajmowali czwartą lokatę po skokach Piotra Żyły (124 m z problemami przy lądowaniu), Pawła Wąska (121 m) oraz Dawida Kubackiego (120,5 m). Ostatecznie po skoku Kamila Stocha (121 m) Biało-Czerwoni spadli na piątą lokatę ze stratą 3,4 punktu do podium.

Do finału awansowały także reprezentacji Japonii, Finlandii i Rosji. Po pierwszej serii udział w zawodach zakończył zespół Kazachstanu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 10. belki startowej. Tuż po jej zakończeniu na skoczni zaprezentował się Janne Ahonen, który oddał próbę jako przedskoczek z 16. platformy.

W finale do ataku ruszyli Austriacy. Dalekie próby oddali Jan Hoerl (124,5 m), Clemens Aigner (131,5 m) oraz Ulrich Wohlgenannt (124 m). Ostateczny cios zadał Stefan Kraft (128 m), dzięki któremu mistrzowie olimpijscy triumfowali na Salpausselce.

Słoweńcy prowadzili w drugiej serii po skokach Zigi Jelara (127,5 m), Cene Prevca (130,5 m) oraz Timiego Zajca (127 m). W decydującej próbie Peter Prevc uzyskał 120,5 metra, zaś ekipa Roberta Hrgoty przegrała z Austriakami o 5,5 punktu.

Walkę o najniższy stopień wygrali Niemcy w składzie Constantin Schmid (127,5 m), Severin Freund (131 m), Markus Eisenbichler (125,5 m ze skróconego rozbiegu) oraz Karl Geiger (125 m). Ekipa Stefana Horngachera pokonała o 29,3 punktu Norwegów, którym nie powiodła się taktyczna zagrywka z obniżeniem rozbiegu dla Halvora Egnera Graneruda (119 m).

Na piątym miejscu rywalizację zakończyli Japończycy, a szósta pozycja przypadła gospodarzom zawodów, Finom.

W polskiej ekipie za nieprzepisowe buty zdyskwalifikowany został Paweł Wąsek. Tym samym Biało-Czerwoni, którzy bez kary zajęliby piątą pozycję, zakończyli rywalizację na siódmym miejscu, przed Rosjanami. Piotr Żyła uzyskał 121 metrów, Dawid Kubacki 124,5 metra, zaś Kamil Stoch 124 metry.

Rundę finałową przeprowadzono z 11. (gr. 1 i 2), 10. (gr. 3) i 8. (gr. 4) platformy. Na życzenie trenerów Markus Eisenbichler skakał z 9., zaś Halvor Egner Granerud z 7. belki.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zawodów najlepszy okazał się Stefan Kraft (130 m i 128 m) przed Mariusem Lindvikiem (127,5 m i 128 m) oraz Cene Prevcem (124 m i 130,5 m). Szóste miejsce zajął Kamil Stoch, czternasty był Dawid Kubacki, a dwudziesty trzeci Piotr Żyła.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów prowadzą niezmiennie Niemcy (4343 pkt.) przed Austriakami (4154 pkt.) i Norwegami (3833 pkt.). Polacy zajmują szóstą pozycję (1392 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano konkurs indywidualny w Lahti. O 14:30 czasu polskiego rozpoczną się kwalifikacje do zaplanowanych na 16:00 zawodów.