Strona główna • Juniorzy

EYOF 2022: Schuster wygrywa, Habdas ze srebrnym medalem!

Jonas Schuster zwyciężył w konkursie indywidualnym mężczyzn na skoczni w Lahti (HS100) w ramach Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Vuokatti 2022. Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 95 m oraz 94,5 m. Srebrny medal wywalczył Jan Habdas (96 m i 95 m), a brązowy Niemiec Ben Bayer (91 m i 92,5 m). Polacy w komplecie wystąpili w serii finałowej.

Jonas Schuster prowadził już po pierwszej serii konkursowej. Reprezentant Austrii wylądował na 95 metrze i otrzymał wysokie noty za styl. Drugi, ze stratą 2,5 punktu do lidera, był autor najdłuższego skoku rundy - Jan Habdas. Polak wyprzedzał o 4,5 pkt. Maksima Bartolja (94 m). Tuż za czołową trójką plasowali się Adrian Tittel (92 m), Louis Obersteiner (92,5 m) oraz Ben Bayer (91 m).

Marcin Wróbel doleciał do 91 metra i na półmetku zajmował siódme miejsce, ex aequo z Leanem Niederbergerem (91 m). Dziewiąty był Andre Fussenegger (90 m), a czołową dziesiątkę zamykali wspólnie Enzo Milesi (90 m) i Taj Ekart (90,5 m).

Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Tymoteusz Amilkiewicz z wynikiem 88 metrów plasował się na czternastym miejscu. Dwudziesty szósty był Klemens Joniak (82,5 m).

W finale Jonas Schuster uzyskał odległość 94,5 metra i został zwycięzcą konkursu indywidualnego mężczyzn. Srebrny medal wywalczył Jan Habdas. Polak ponownie skoczył najdalej (95 m) i przegrał z Austriakiem różnicą 3,5 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Ben Bayer (92,5 m), który wyprzedził Louisa Obersteinera (91,5 m).

Na piątej pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Maksim Bartloj (91 m) oraz Adrian Tittel (90,5 m). SIódmy był Lean Niederberger (91 m), ósmy Gorazd Zavrsnik (92 m), a dziewiąty - kolejny z Biało-Czerwonych - Marcin Wróbel (90 m). Czołową dziesiątkę skompletował Andre Fussenegger (90 m).

Tymoteusz Amilkiewicz (87,5 m) zakończył zawody na siedemnastej pozycji. Dwudziesty piąty był Klemens Joniak (85 m).

Cały środowy konkurs rozegrano z 15. belki startowej.

Srebro Jana Habdasa to trzeci polski medal w skokach narciarskich w historii startów naszej reprezentacji w Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. W 2011 roku po złoto w konkursie drużynowym sięgnęli Krzysztof Biegun, Mateusz Kojzar, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka. Z kolei brąz w rywalizacji indywidualnej w 2015 roku zdobył Dawid Jarząbek.

W czwartek w Lahti rozegrane zostaną zawody indywidualne kobiet (9:00 czasu polskiego) oraz konkurs drużynowy mężczyzn (16:00 naszego czasu).