Strona główna • Juniorzy

EYOF 2022: Austriacy górą, Polacy ze srebrem!

Reprezentanci Austrii wygrali konkurs drużynowy w Lahti (HS100) na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Vuokatti 2022. Srebro zdobyli Polacy w składzie: Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Joniak, Marcin Wróbel oraz Jan Habdas. Brązowe medale przypadły ekipie Niemiec.

Czwartkowy konkurs drużynowy zakończył się zwycięstwem reprezentacji Austrii w składzie: Louis Obersteiner (93 m i 93 m), Andre Fussenegger (90 m i 89 m), Raffael Zimmermann (87 m i 91 m) oraz Jonas Schuster (90 m i 92 m). Złoci medaliści prowadzili już na półmetku z przewagą 1,5 punktu nad drugą Polską, zaś w finale powiększyli tę różnicę do 4 punktów.

Srebrne medale wywalczyli Polacy, którzy startowali w kolejności: Tymoteusz Amilkiewicz (89 m i 88 m), Klemens Joniak (86,5 m i 89,5 m), Marcin Wróbel (90,5 m i 95,5 m) oraz Jan Habdas (95,5 m i 94 m). Biało-Czerwoni skoczyli łącznie 3,5 metra dalej od Austriaków, ale w porównaniu do swoich rywali stracili 11 punktów w ocenach sędziowskich.

Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Niemiec: Adrian Tittel (92,5 m i 90,5 m), Jannik Faisst (89 m i 90,5 m), Simon Steinbeisser (86,5 m i 89,5 m) oraz Ben Bayer (91,5 m i 92 m). Zespół zza Odry przegrał z naszą reprezentacją różnicą 4,5 punktu.

Na czwartej pozycji, ze stratą 16,5 punktu do podium, rywalizację zakończyli Słoweńcy. Piąte miejsce zajęli Finowie, szósta lokata przypadła Szwajcarom, a siódma Francuzom. Ósma była Norwegia, zaś dziewiąta Rumunia. Do finału nie przystąpiła reprezentacja Czech, która tym samym zamknęła dziesięciozespołową stawkę konkursową.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16. (gr. 1-3) oraz 15. (gr. 4) belki startowej. W finale zawodnicy ruszali natomiast z 16. (gr. 1), 17. (gr. 2-3) oraz 15. (gr. 4) platformy.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepszy okazał się Jan Habdas (95,5 m i 94 m) przed Benem Bayerem (91,5 m i 92 m) oraz Jonasem Schusterem (90 m i 92 m). Dziesiąty był Marcin Wróbel, siedemnasty Tymoteusz Amilkiewicz, a dwudziesty drugi Klemens Joniak.

To czwarty polski medal w skokach narciarskich w historii startów naszej reprezentacji w Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. W 2011 roku po złoto w konkursie drużynowym sięgnęli Krzysztof Biegun, Mateusz Kojzar, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka. W rywalizacji indywidualnej w 2015 roku brąz zdobył Dawid Jarząbek, zaś w czwartek w Lahti srebrny medal wywalczył Jan Habdas.

Na zakończenie rywalizacji na skoczni w ramach tegorocznego EYOFu zaplanowano konkurs drużyn mieszanych. Początek zawodów w piątek o 9:00 czasu polskiego.