Strona główna • Estońskie Skoki Narciarskie

"Emeryci" na podium mistrzostw Estonii

Koronawirus wyeliminował dwóch czołowych estońskich skoczków, Arttiego Aigro i Kevina Malseva z udziału w zmaganiach o krajowy prymat. Tamtejsze mistrzostwa rozegrane na 97-metrowej skoczni w Otepaeae miały więc wyjątkowo skromną obsadę. Była to jednak szansa na przypomnienie o sobie dla zawodników, którzy nie uprawiają już czynnie sportu.

Złoty medal wywalczył niespełna 20-letni Markkus Alter po skokach na 91,5 i 93,5 m. Młody Estończyk nie ma za sobą udanej zimy. Podczas zakończonego sezonu nie zdobył żadnego punktu w zawodach rangi FIS, a zakopiańskie mistrzostwa świata juniorów ukończył na 32. pozycji. Zaledwie 1,5 punktu do Altera stracił Kaarel Nurmsalu uzyskawszy 91,5 i 93 m. Zawodnik, który w 2017 roku definitywnie zakończył karierę, legitymuje się do dziś najlepszy wynikiem, jaki w zawodach Pucharu Świata wywalczył skoczek z Estonii. W 2014 roku podczas zawodów na Holmenkollen finiszował jako szósty.

Nurmsalu jest też potrójnym brązowym medalistą, w skokach i kombinacji norweskiej, z mistrzostw świata juniorów z 2011 roku. Jest to dla niego drugi srebrny medal mistrzostw kraju wywalczony w ostatnim czasie. 20 marca wziął udział w zmaganiach w kombinacji norweskiej, pokonując po oddanym skoku dystans 10 kilometrów na biegówkach. - Cieszyłem się w pełni dzisiejszymi skokami - powiedział po zawodach 30-letni Estończyk. - To były wyrównane zawody, walka o zwycięstwo była zaciekła. Cała nasza trójka skakała ponad 90 metrów. Pamiętajmy, jednak że w zawodach nie wzięli udziału najlepsi zawodnicy.

Brązowy medal mistrzostw zdobył Martti Nomme, skacząc 92 i 91 metrów. Do drugiego miejsca zabrakło mu 1,5 punktu. 28-letni Nomme - czterokrotny uczestnik mistrzostw świata, olimpijczyk z Pjongczangu, narty odwiesił po zakończeniu sezonu 2019/20. Ubiegłego lata, czyli ponad rok po oficjalnym zakończeniu kariery, zajmując szóste miejsce w Otepaeae, zanotował najlepszy występ w FIS Cup w całym swoim życiu.

Tuż za podium znalazł się niespełna piętnastoletni Kaimar Vagul, uważany za największą nadzieję estońskich skoków. Oddał próby na 89 i 90 metrów, do podium stracił jednak 9 punktów. Na starcie stanęło zaledwie ośmiu zawodników. Jedyną uczestniczką zawodów pań była Annemarii Bendi, skacząc 84 i 83 metry.