Strona główna • Puchar Świata

Więcej uczestników zawodów w lotach - nowe propozycje FIS

Oprócz ogłoszenia terminarzy, zgody na loty narciarskie kobiet oraz planów rywalizacji duetów, podkomisja kalendarzowa FIS uchwaliła także inne propozycje, dotyczące m.in. regulaminu zawodów. Wszystkie propozycje muszą zostać jeszcze zatwierdzone 9 maja podczas posiedzenia głównej komisji ds. skoków narciarskich. Kilka z nich zostanie przetestowanych podczas Letniego Grand Prix, po którym zapadnie decyzja o wykorzystaniu nowych przepisów w zimowym sezonie.


Możliwy debiut Ironwood w Letnim Grand Prix 2024

Ironwood otrzymało 20 milionów dolarów dotacji od Stanu Michigan na renowację skoczni Copper Peak. Tym samym odpowiedzialni za modernizację obiektu zapowiadają szybką przebudowę areny, która ma posiadać punkt konstrukcyjny na 160. metrze.

Powrót międzynarodowej rywalizacji na Copper Peak planowany jest na wrzesień lub październik 2024 roku. Zdaniem organizatorów, którzy podczas posiedzenia podkomisji przedstawili prezentację, premiera zmodernizowanej skoczni w Ironwood może mieć miejsce w ramach Letniego Grand Prix 2024. Rozmiar skoczni planowany jest na 180. metrze, ale może jeszcze ulec zmianie z uwagi na proces renowacji.

Copper Peak ma być pierwszą skocznią do lotów narciarskich wyłożoną igelitem, umożliwiającym przeprowadzenie zawodów w okresie letnim.

Bez kwalifikacji na igrzyskach olimpijskich

Podczas środowego posiedzenia zaproponowano rezygnację z przeprowadzania kwalifikacji do zawodów na zimowych igrzyskach olimpijskich. Do zawodów mieliby zostać dopuszczeni wszyscy zgłoszeni z zawodnicy. Zachowany byłby jednak limit 4 zawodników na reprezentację narodową. Zmiany nie dotyczyłyby mistrzostw świata oraz MŚ w lotach narciarskich.

Procedura startu

Podczas zawodów z cyklu Pucharu Świata mężczyzn, żółte światło na belce startowej będzie zapalane na okres trwający między 10 a 60 sekund.

Kwalifikacje podczas lotów narciarskich

Przy okazji kwalifikacji do zawodów z cyklu Pucharu Świata w lotach narciarskich awans do konkursu wywalczy 50 najlepszych skoczków. Do tej pory w pierwszej rundzie mogło startować 40 zawodników. Jeżeli kraj organizujący imprezę nie ma pośród tej 50-ki czterech przedstawicieli, wówczas może uzupełnić tę liczbę do czterech reprezentantów w pierwszej serii.

Finał sezonu

W ostatnim konkursie sezonu - na normalnej, dużej, bądź mamuciej skoczni - może wziąć udział 30 najlepszych skoczków sezonu. Propozycja zakłada zmiany w kolejności startowej, która będzie odwróconą kolejnością klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a nie Pucharu Świata w lotach - jak dotąd w przypadku rywalizacji na Letalnicy.

Nie dla zwiększenia liczby punktujących w FIS Cupie

Podczas obrad pojawiła się propozycja zwiększenia liczby punktujących w zawodach FIS Cup z 30 do 40 zawodników. Pomysł nie spotkał się jednak z przychylnością członków podkomisji i został odrzucony w głosowaniu.

Zakaz stosowania fluorowanych wosków

FIS po kompleksowych testach jest przygotowana do pełnego egzekwowania zakazu stosowania fluorowanych wosków od początku sezonu zimowego 2022-2023. Współpracując z Brukerem, wiodącym producentem wysokowydajnych przyrządów naukowych i utrzymując ścisłą współpracę z Międzynarodową Unią Biathlonową (IBU), opracowano skuteczną metodę testowania przy użyciu urządzenia Alpha II. Urządzenie zapewnia wiarygodne testy w celu zapewnienia zawodów wolnych od fluoru, co pomoże zagwarantować uczciwą rywalizację i równe szanse.

Zasady dotyczące zakazu stosowania fluoru zostaną określone na nadchodzącym Kongresie FIS, które następnie zostaną wdrożone na początku sezonu zimowego 2022/2023.

Nagrody finansowe

Podczas posiedzenia podjęto decyzję w sprawie zwiększenia płac w zawodach Pucharu Świata kobiet. W sezonie 2021/2022 nagrody otrzymywało 20 czołowych zawodniczek konkursu. Od zimy 2023/2024 z bonifikat finansowych cieszyć się ma pierwsza trzydziestka zawodów pań.

Zwiększone zostaną także stawki wypłacane zawodniczkom. W sezonie 2023/2024 jeden punkt Pucharu Świata będzie wyceniany na 40 franków szwajcarskich (CHF). W kolejnych sezonach wspomniana kwota ma wzrastać do 42 oraz 45 CHF. Docelowo w sezonie 2026/2027 wartość jednego pucharowe punktu u pań ma wynosić 50 CHF.

Poruszony został także temat zwiększenia płac w Pucharze Świata mężczyzn. O ile sam pomysł powiększenia wypłat zawodnikom został poparty przez członków podkomisji, o tyle zaprezentowana propozycja stawek za poszczególne miejsca została odrzucona. Tym samym zlecone zostało utworzenie nowej propozycji premii finansowych dla zawodników.