LGP w Wiśle: Kubacki wygrywa, Stoch drugi!

Dawid Kubacki został zwycięzcą inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix w Wiśle! Medalista olimpijski z Pekinu triumfował w sobotnich zawodach na Skoczni im. Adama Małysza po skokach na odległość 123,5 m oraz 134,5 m. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, a trzeci był Niemiec Karl Geiger. W czołowej dziesiątce zameldowało się siedmiu Polaków, zaś punkty do klasyfikacji generalnej cyklu zdobyło dziesięciu Biało-Czerwonych.

Pierwsza seria konkursowa została zdominowana przez reprezentantów Polski, którzy zajęli cztery czołowe lokaty. Liderem na półmetku był Jakub Wolny, który poszybował na odległość 129,5 metra. Mistrz świata juniorów z 2014 roku wyprzedzał o 4 punkty Kamila Stocha (124 m). Trzeci, ze stratą 4,3 pkt. do lidera był Piotr Żyła (126 m). Tuż za czołową trójką plasował się Paweł Wąsek (128 m).

Na piątej pozycji sklasyfikowany został najlepszy ze skoczków z zagranicy, Austriak Thomas Lackner (128,5 m). Lokatę niżej plasował się Niemiec Karl Geiger (123,5 m). Siódmy był  Maciej Kot (115 m), natomiast ósmy Dawid Kubacki (123,5 m) wspólnie z Finem Niko Kytosaho (125,5 m). Czołową dziesiątkę skompletował Austriak Maximilian Steiner (119 m).

Do serii finałowej awansowało dziesięciu reprezentantów Polski. Aleksander Zniszczoł z wynikiem 118,5 metra zajmował jedenastą lokatę. Trzynasty był Jan Habdas (112,5 m), który wywalczył dożywotnie prawo startu w Pucharze Świata, zaś szesnasty - Kacper Juroszek (113,5 m). Do finału wszedł również dwudziesty pierwszy Tomasz Pilch (113,5 m).

Andrzej Stękała po skoku na odległość 117,5 metra zakończył udział w sobotnich zawodach na trzydziestej drugiej pozycji.

W trakcie rundy doszło do niecodziennej sytuacji w postaci niespodziewanego uruchomienia zraszaczy polewających maty igelitowe Skoczni im. Adama Małysza. W takich warunkach swój skok oddał Soelve Jokerud Strand (100,5 m). Norweg otrzymał szansę powtórzenia swojej próby, ale wynik 108,5 metra nie pozwolił mu na udział w finale.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 17. i 16. belki startowej.

W finale błysnął Dawid Kubacki. Ósmy na półmetku reprezentant Polski poszybował na odległość 134,5 metra i wskoczył na najwyższy stopień podium. Mistrzowi świata z Seefeld sprzyjały również warunki, gdyż przed skokami czołowych zawodników rozpętała się ulewa. W tych warunkach najlepiej spisał się Kamil Stoch, który po skoku na 120 metr był drugi, o 7,1 punktu za kolegą z zespołu. Na najniższy stopień podium wskoczył Niemiec Karl Geiger (126 m).

Tuż za czołową trójką uplasowali się kolejni reprezentanci Polski. Czwarte miejsce zajął lider na półmetku, Jakub Wolny (116 m). Piąty był Maciej Kot (124,5 m), szósty Piotr Żyła (119 m), a siódmy Paweł Wąsek (117,5 m). Na ósmej pozycji sklasyfikowany został Thomas Lackner (119 m), dziewiąte miejsce przypadło Aleksandrowi Zniszczołowi (123 m), a pierwszą dziesiątkę zamknął Niko Kytosaho (123 m).

Na dwudziestej pozycji zawody zakończył Kacper Juroszek (117,5 m). Dwudziesty trzeci był Jan Habdas (116,5 m), natomiast dwudziesty czwarty Tomasz Pilch (120,5 m).

Serię finałową przeprowadzono z 15. i 14. platformy.

Dawid Kubacki po raz dwunasty w karierze odniósł zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix, w tym po raz szósty w Wiśle. Tym samym mistrz świata z Seefeld usamodzielnił się na trzeciej pozycji w klasyfikacji wszech czasów. Wyżej są tylko Adam Małysz i Gregor Schlierenzauer (13 wygranych). To także 20. podium Dawida w zawodach LGP (12-5-3). Na czwarte miejsce w tabeli wszech czasów spadł Kamil Stoch, który zaliczył dziś 26. podium w konkursach LGP (11-8-7).

Dzisiejsze sukcesy Dawida Kubackiego i Kamila Stocha to 46. zwycięstwo oraz kolejno 107. i 108. podium reprezentacji Polski w konkursach indywidualnych Letniego Grand Prix.

Pierwszym liderem tegorocznej edycji Letniego Grand Prix został Dawid Kubacki (100 pkt.), który wyprzedza Kamila Stocha (80 pkt.) i Karla Geigera (60 pkt.). Czwarty jest Jakub Wolny (50 pkt.), piąty Maciej Kot (45 pkt.), szósty Piotr Żyła (40 pkt.), siódmy Paweł Wąsek (36 pkt.), a dziewiąty Aleksander Zniszczoł (29 pkt.).

Polacy z dorobkiem 406 punktów pewnie prowadzą w klasyfikacji letniego Pucharu Narodów. Drugie miejsce zajmują Niemcy (105 pkt.), a trzecie Austriacy (69 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Wiśle z udziałem 45 zawodników. Polskę reprezentować będą Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Jakub Wolny, Maciej Kot, Piotr Żyła i Paweł Wąsek. Początek zawodów o 13:00, zaś o 11:00 rozegrany zostanie prolog.