LGP Pań w Courchevel: Bogataj nokautuje rywalki

Ursa Bogataj wygrała sobotni konkurs Letniego Grand Prix pań na olimpijskiej skoczni w Courchevel (HS135). Reprezentantka Słowenii dzięki skokom na odległość 125,5 m oraz 123,5 m triumfowała z przewagą 18,8 punktu nad Niką Kriznar. Podium uzupełniła zawodniczka gospodarzy, Julia Clair.

W pierwszej serii rywalkom odleciała Ursa Bogataj. Liderka Letniego Grand Prix poszybowała na odległość 125,5 metra i na półmetku zmagań w Courchevel prowadziła z przewagą 13,9 punktu nad Niką Kriznar (115,5 m). Trzecie miejsce, ze stratą 17,2 pkt. do liderki, zajmowała zawodniczka gospodarzy, Julia Clair (121 m). Czwarta była Luisa Goerlich (126,5 m), piąta Josephine Pagnier (105,5 m), a szósta Nika Prevc (118 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Yuka Kobayashi (119,5 m), a na ósmej Abigail Strate, która nie ustała próby na odległość 128,5 metra. Czołową dziesiątkę rundy skompletowały Lara Malsiner (115 m) i Ringo Miyajima (115 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 24., 23. i 21. belki startowej.

W finale Ursa Bogataj przypieczętowała zwycięstwo lotem na odległość 123,5 metra. Mistrzyni olimpijska z Pekinu triumfowała z przewagą 18,8 punktu nad Niką Kriznar (115 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Julia Clair (116 m), która wyprzedziła Nikę Prevc (115,5 m), Josephine Pagnier (112 m) oraz Luisę Goerlich (104 m).

Pomimo upadku w pierwszej próbie, Abigail Strate (106 m) ukończyła rywalizację w Courchevel na siódmym miejscu, przed Yuką Kobayashi (95 m) i Larą Malsiner (98,5 m). Na dziesiątej pozycji uplasowała się Anna Rupprecht (104,5 m).

Groźny upadek w finale zaliczyła Riko Sakurai. Japonka spadła w locie na zeskok, a następnie zderzyła się z boczną bandą skoczni. Zawodniczka opuściła obiekt przy pomocy medyków oraz sztabu trenerskiego.

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 24. platformy.

Dzięki wygranej w Courchevel, Ursa Bogataj (280 pkt.) umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix pań. Słowenka wyprzedza Nikę Kriznar (240 pkt.) oraz Josephine Pagnier (155 pkt.). Dwudziesta druga jest Nicole Konderla (29 pkt.), a trzydziesta siódma Kinga Rajda (8 pkt.).

Na czele Letniego Pucharu Narodów znajdują się Słowenki (659 pkt.) przed Niemkami (374 pkt.) i Austriaczkami (298 pkt.). Polki z dorobkiem 37 punktów zajmują dziesiątą lokatę.

Kolejne zawody Letniego Grand Prix pań rozegrane zostaną w dniach 17-18 września w Rasnovie (HS97). Na sobotę zaplanowano zawody indywidualne, zaś w niedzielę skoczkinie wezmą udział w mikście.