Strona główna • Fińskie Skoki Narciarskie

Dwuboista ograł fińskich skoczków i pobił rekord skoczni

Reprezentanci Finlandii w minioną sobotę sprawdzili się na kompleksie Ounasvaara w Rovaniemi. W kategorii mężczyzn najlepszy okazał się Ilkka Herola. Kombinator norweski ustanowił letni rekord 100-metrowego obiektu w Laponii. W stawce pań bezkonkurencyjna była Jenny Rautionaho.

27-letni dwuboista na półmetku zajmował czwartą pozycję, po skoku na odległość 94,5 metra (6. belka) W finale wicemistrz świata z Oberstdorfu poszybował na 103. metr (6. platforma startowa), poprawiając ośmioletni rekord skoczni w warunkach letnich. Poprzedni należał do Lauriego Asikainena i wynosił 99 metrów. Imponujący lot wywindował Ilkkę Herolę na szczyt tabeli. Drugie miejsce zajął Antti Aalto. Równolatek triumfatora uzyskał 92,5 oraz 97 metrów z 5. belki. Ostatecznie przegrał różnicą 1,3 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Niko Kytosaho (95 i 90 metrów z 5. belki).

Czwarty był najlepszy z juniorów - Vilkho Palosaari. Eetu Nousiainen, który zimą walczył nawet o podium zawodów z cyklu Pucharu Świata, finiszował 10. Na ósmej pozycji wylądował Jarkko Maatta, który po raz ostatni pokazał się na arenie międzynarodowej w grudniu ubiegłego roku.

W Rovaniemi mierzyły się także kobiety. Sobotni konkurs bezapelacyjnie wygrała Jenny Rautionaho. Olimpijka z Pekinu ruszała z 10. belki, a lądowała na 93. i 87. metrze. W kategorii juniorów do lat 18 zwyciężyli Tuomas Meis i Anna Kerko (na obiekcie HS70).