FC Pań w Szczyrku: Triumf 14-latki, Konderla ponownie na podium

Niespełna 15-letnia Ajda Kosnjek ze Słowenii wygrała niedzielny konkurs z cyklu FIS Cup w Szczyrku (HS104). Juniorka po zaciętej walce pokonała Kanadyjkę Abigail Strate i Nicole Konderlę. Do punktowanej "30" awansowało siedem spośród dziesięciu Polek.

Urodzona w 2007 roku Ajda Kosnjek zapewniła sobie trzecioligowy sukces lotami na odległość 97 oraz 96,5 metra. Słowenka była najlepsza w obu seriach ocenianych, choć po piętach deptały jej olimpijki z Pekinu. Drugie miejsce - ze stratą 3,7 pkt. - zajęła Abigail Strate (101,5 oraz 98 metrów). Sensacyjna medalistka igrzysk w Pekinie z rywalizacji drużyn mieszanych dwukrotnie lądowała dalej od juniorki, ale czyniła to w gorszym stylu, skacząc w lepszych warunkach wietrznych. Niespełna pół punktu gorsza od Kanadyjki okazała się Nicole Konderla. Nasza reprezentantka po raz drugi z rzędu wskoczyła na podium zawodów z cyklu FIS Cup. Tym razem mieszkanka Wisły popisała się próbami mierzącymi 98,5 oraz 96,5 metra.

Bieżący weekend to debiut 14-letniej Kosnjek w cyklu FIS Cup. Przed tygodniem juniorka ze Słowenii zdominowała konkursy zaliczane do klasyfikacji Alpen Cup w Bischofsgruen, które wieńczyły niemiecki turniej wakacyjny.

Przeczytaj także: Francuzka wygrała wakacyjny turniej w Niemczech

W niedzielę smakiem podium musiały obejść się medalistki tegorocznych mistrzostw świata juniorów - Nika Prevc (4. pozycja) i Taja Bodlaj (5. lokata). Za Słowenkami znalazła się zwyciężczyni sobotnich zawodów - Hannah Wiegele z Austrii.

W rundzie finałowej - oprócz Konderli - pokazało się jeszcze sześć Polek. Anna Twardosz i Pola Bełtowska finiszowały w drugiej dziesiątce, a Paulina Cieślar, Kamila Karpiel, Natalia Słowik i Kinga Rajda w trzeciej. Punktów po raz kolejny nie udało się zdobyć Sarze Tajner, Joannie Kil oraz Olivii Brenkus.

Nową liderką klasyfikacji generalnej została Strate. 21-latka z Ameryki Północnej ma na swoim koncie 160 "oczek". Ex aequo na drugiej pozycji są Kosnjek i Wiegele (140 punktów). Konderla plasuje się na czwartej lokacie z dorobkiem 120 punktów.

Następnym przystankiem zawodniczek walczących w cyklu FIS Cup kobiet będzie Einsiedeln. Zawody na obiekcie im. Andreasa Kuettela (HS117) odbędą się już za tydzień (26-27 sierpnia).