Strona główna • FIS Cup

FC w Villach: Triumf Tomasza Pilcha

Tomasz Pilch odniósł trzecie w karierze zwycięstwo w zawodach z cyklu FIS Cup. 21-latek wygrał sobotni konkurs w Villach (HS98), a punkty do trzecioligowej klasyfikacji generalnej zdobyło dziewięciu Polaków. W czołowej "10" zameldował się także Marcin Wróbel.

Wiktoria w Karyntii przybliżyła Tomasza Pilcha do powiększenia limitu startowego dla Polski na grudniową inaugurację Pucharu Kontynentalnego w Vikersund i Ruce. Podopieczny Macieja Maciusiaka z kadry narodowej B popisał się najdłuższym lotem dnia. Stało się to w pierwszej serii ocenianej, w której Tomasz Pilch poszybował na odległość 100,5 metra (8. belka). Lot za linię wyznaczającą rozmiar Villacher Alpen Areny (HS98) dawał mu prowadzenie na półmetku. W finale nasz rodak przypieczętował sukces skokiem na 93. metr (8. belka). Na drugiej pozycji został sklasyfikowany Włoch Francesco Cecon. Zwycięzca obu serii treningowych uzyskał 92,5 metra z 7. belki oraz 96,5 metra z 8. platformy startowej. Dla 20-letniego syna Roberto Cecona to także pierwszy raz, kiedy wskoczył na indywidualne podium zawodów organizowanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Czołową "3" zamknął najlepszy z gospodarzy - Clemens Leitner (88,5 metra z 7. belki oraz 98 metrów z 8. belki).

Pierwotnie na drugiej pozycji finiszował junior z Japonii - Asahi Sakano (95 metrów z 7. belki i 96,5 metra z 8. belki). Dla 17-latka byłoby to pierwsze międzynarodowe podium w karierze. Uczestnik tegorocznych mistrzostw świata juniorów po zakończeniu konkursu został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Biało-Czerwoni niemal w komplecie awansowali do punktowanej "30". Do pełnej skuteczności zabrakło nieco lepszego występu Jakuba Wisełki, który otworzył czwartą dziesiątkę.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Janni Reisenauer - Austriak nieobecny w ten weekend w Villach. 24-latek ma na swoim koncie 450 punktów. Drugi jest Maximilian Lienher, który traci do rodaka 121 "oczek". Tomasz Pilch po sobotnim triumfie zajmuje 22. lokatę. Najwyżej z Polaków plasuje się Klemens Joniak - 19. pozycja z dorobkiem 115 punktów.

Następny konkurs trzecioligowców w Villach już w niedzielę. Seria próbna o 8:30, a zawody o 9:15. Będą to ostatnie zawody na igelicie w ramach FIS Cup 2022/23. Kliknij, by zapoznać się z listą startową.